Diego Pinera – Odd Wisdom

Pochodzący z Urugwaju Diego Pinera swoją muzyczną edukację odbywał w tak odległych od siebie miejscach jak Boston, Hawana i Lipsk. Wykorzystując wrodzone poczucie latynoskiego rytmu, kreuje on muzykę o nieograniczonych horyzontach z naciskiem na polirytmię i barwę brzmienia. Na swojej najnowszej produkcji „Odd Wisdom”, drugiej po „Despertando” (2018) wydanej przez Act Music, prezentuje on crème de la crème nowojorskiej sceny muzycznej w postaci takich artystów jak: Donny McCaslin (saksofon), Ben Monder (gitara) i Scott Colley (kontrabas). Efekty takiej współpracy nie są łatwe do przewidzenia i takie właśnie możemy odnieść wrażenie, wsłuchując się w to nagranie. Co fraza, to zaskoczenie.

Diego Pinera od roku 2003 mieszka w Berlinie, gdzie świetnie odnalazł się w realiach tamtejszej artystycznej bohemy, grając z muzykami m.in. z Grecji i Bułgarii. Jak wynika ze słów perkusisty – „Odd Wisdom” to bardzo osobisty album, łączy wszystkie dźwięki i rytmy, nad którymi pracowałem przez ostatnią dekadę. Doświadczenia z kulturalnej stolicy Europy, którą Berlin jest nieoficjalnie nazywany, nie są tu bez znaczenia. Muzyka przepełniona jest odgłosami z różnych zakątków świata, ale zrobione jest to na tyle finezyjnie, że na pierwszy plan zawsze wychodzi rytm i wiecznie meandrujące melodie saksofonu Donny’ego McCaslina, który w tym projekcie czuje się niemal jak u siebie. W ogóle swoboda gry, jaką obdarzeni są wszyscy muzycy na tej płycie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę jak ważną częścią składową jest tu podstawa rytmiczna. Mnogość dysonansów, nieoczywistość formalna, pojawiające się co jakiś czas motywy przewodnie i syntezatorowe wstawki mogą skutecznie zdezorientować odbiorcę. Bardzo doniosły jest tu kończący płytę Blue Monk, dający nam podpowiedź skąd lider „Odd Wisdom” czerpał inspiracje. Upodobanie do poszarpanych rytmów, fraz i „dziwnych” interwałów kieruje nas w stronę twórczości Theleniousa Monka.

„Odd Wisdom” może nie jest w odbiorze muzyką łatwą, niemniej jednak przynoszącą mnóstwo satysfakcji. Przelotnie spoglądając na obrazek 3D, też nie jesteśmy w stanie zobaczyć, co on tak naprawdę przedstawia. Tutaj jest podobnie, muzyka Diego Pinery jest wielowymiarowa i tak naprawdę tylko od nas zależy, czy usłyszymy wszystko to, co artysta miał nam do przekazania.

1. Clave Tune 2. Domingo 3. Conversation with Myself 4. Robotic Night 5. Mi Cosmos 6. Space 7. Away 8. De Madrugada 9. Easter In Puglia 10. Blue Monk SKŁAD: Diego Pinera - perkusja; Donny McCaslin - saksofon; Ben Monder - gitara; Scott Colley - kontrabas WYDANIE: 29 styczeń 2021
KONCEPT
8.7
WYKONANIE
8.3
PRODUKCJA
8.1
OCENA CZYTELNIKÓW1 Vote
9.1
8.4
OCENA