Jerzy Milian – Ostatnia kompozycja

„Ostatnia kompozycja” to album wieńczący tryptyk wydawniczy poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów –Jerzemu Milianowi. Projekt „Poznań Miliana” realizowany przez Macieja Fortunę w ramach Stowarzyszenia Jazz Poznań zaowocował takimi nagraniami jak: „Jerzy Milan – Music for Mr. Fortuna” (2016) oraz „Jerzy Milian – Big Club Band” (2018). Powstały także nowatorskie aplikacje mobilne: „Stretch Milian” i „Poznań Miliana”. Twórczość artysty cieszy się więc niesłabnącą popularnością, a nawet jest na fali wznoszącej. On sam komponował niemal do swych ostatnich dni. Jerzy Milan zmarł 7 marca 2018 roku.

Niniejsze wydawnictwo już teraz ma wartość historyczną, które podsumowuje ostatni etap twórczości nestora polskiego wibrafonu. Inspiracją do jego powstania była wieloletnia współpraca z młodymi polskimi artystami z Poznania, do których zaliczamy: Macieja Fortunę (trąbka), Macieja Kocińskiego (saksofon), Piotra Banysia (puzon), Kubę Stankiewicza (fortepian), Jakuba Mielcarka (kontrabas) oraz Stanisława Aleksandrowicza (perkusja). To właśnie oni wchodzą w skład tego nagrania, które uzupełnione jest o orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Grzegorza Stasiuka.

Na płycie znajdziemy trzy autorskie kompozycje: Music for Mr. Fortuna, Dylematy dla pięciu oraz Konsylium z żyrafą, która jest zarazem tą ostatnią, skomponowaną w styczniu 2017 roku. Dominuje tu bezkompromisowość w konstrukcji formalnej i liczne wyładowania emocjonalne w postaci pięknych partii solistów. Język muzyczny jest nowoczesny, a rozwój narracyjny logiczny jak i zarazem dynamiczny. To muzyka będąca wyznaniem wiary współczesnego artysty. Obcujemy tu z historią, jak i teraźniejszością, ale przede wszystkim z jednym z największych polskich twórców – Jerzym Milanem.