Polskie korzenie muzycznych obieżyświatów

Jeśli pękacie z patriotycznej dumy na myśl o Mikołaju Koperniku, Fryderyku Chopinie czy Marii Skłodowskiej-Curie, powinniście sprawdzić wkład naszych „rodaków” w rozwój kultury i sztuki. Jeżeli dogłębnie się temu przypatrzeć, okaże się, że w powstawaniu oryginalnej twórczości mieli udział ludzie z polską krwią w żyłach! Oto lista najpopularniejszych postaci, o których nie wiedziałeś, że są Twoimi rodakami. W całości albo chociaż po części…

 Axl Rose

Gwiazdor rocka, lider zespołu Guns N’ Roses, urodzony w roku 1962 w amerykańskim stanie Indiana. Choć, jak wieść gminnie niesie, z kraju nad Wisłą pochodziła jego babcia, to w latach 90. ów rudy huncwot zbulwersował świat wypowiedzią, iż „nigdy nie zagra koncertu dla Polaków ani Żydów”. Biorąc pod uwagę fakt, iż jego słynny skrzekliwy głos można było usłyszeć na żywo w Warszawie (2006) oraz Rybniku (2012), to zapewne tylko żartował.

Ray Manzarek

Chociaż w legendarnym zespole najbardziej znaną postacią był wokalista Jim Morrison, to jednak rolę mózgu kapeli pełnił Ray Manzarek. Przyszedł na świat w 1939 roku w rodzinie polskich emigrantów osiadłych w Chicago. To właśnie z jego inicjatywy powstała legendarna grupa, w której pełnił rolę klawiszowca i basisty oraz głównego kompozytora. Pięknymi powiewami polskości w utworach The Doors są momenty takie, jak szopenowski polonez AS-dur wpleciony w piosenkę „Hyacinth House”.

Joseph Tykociński-Tykociner

Kto wie, być może do dziś oglądałbyś nieme kino (oszczędzając przy okazji pieniądze, które wydałeś na zestaw głośników surround), gdyby nie pan Joseph Tykociński-Tykociner urodzony w 1877 roku we Włocławku, a zamieszkały na jankeskiej ziemi. To właśnie on w roku 1922 zaprezentował zdumionemu światu pierwszy film, w którym obrazowi towarzyszyła fonia. Gdy pan Joseph zakończył prace nad udźwiękowieniem filmów, z nudów wymyślił również radar, czyli urządzenie, które pomogło aliantom wygrać II wojnę światową.

Kesha

Jak powszechnie wiadomo pochodząca z Los Angeles 27-letnia panna Kesha „Ke$ha” Rose Sebert to jedna z największych współczesnych gwiazd muzyki pop. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, iż po babce ze strony matki jest ona również częściowo naszą rodaczką. Sama piosenkarka tłumaczy zresztą, że jej imię (wymawiane jako „Kasza”) pochodzi od polskiej Kasi.

Marilyn Manson

Jeden z najsłynniejszych skandalistów w historii muzyki rockowej, lider i wokalista zespołu Marilyn Manson, producent muzyczny oraz malarz przyszedł na świat 45 lat temu jako Brian Hugh Warner w Canton (amerykański stan Ohio). Ze strony ojca ma korzenie polsko-niemieckie i w młodości odebrał solidne wykształcenie w katolickiej szkole. Niestety później obrał zupełnie inną drogę – jest honorowym kapłanem Kościoła Szatana.

Peter Steele

Choć matka pochodzącego z Nowego Jorku boga doom gothic metalu i lidera Type O Negative miała pochodzenie islandzko-szkockie, to sam artysta (urodzony jako Petrus T. Ratajczyk) w wywiadach zwykł podkreślać przywiązanie do polskich korzeni ze strony ojca. Co ciekawe, w jego dalszej rodzinie znaleźć można było Rosjan i Gruzinów, w tym Józefa Stalina, który był ponoć kuzynem dziadka Petera.

Jack White

Bardzo  często podkreśla swoje związki z Polską. Jego matka jest Polką i przed wyjazdem do USA wiele lat spędziła w Polsce. Babka White’a mieszkała w Krakowie. Sam White niejeden raz grał w naszym kraju – także w 2014 roku. Warto przypomnieć też koncert na Open’erze w 2005, kiedy obchodził swoje 30 urodziny. Publiczność zaśpiewała mu wtedy 100 lat.

Janick Gers

Gitarzysta Iron Maiden, Brytyjczyk polskiego pochodzenia, który zdecydowanie jest w czołówce artystów światowego formatu. Jego ojciec był oficerem polskiej marynarki, która po kampanii wrześniowej ewakuowała się do Wielkiej Brytanii. Gers w młodości wielokrotnie odwiedzał Polskę, dokładnie niewielką miejscowość Sośno, nieopodal Bydgoszczy, gdzie mieszka jego rodzina. To właśnie w Polsce Janek dostał pierwszą gitarę. Kto wie, może gdyby nie to, nie znalibyśmy go jako członka ekipy Iron Maiden?

Chris Urbanowicz

Znany z zespołu Editors, z którego odszedł w 2012. Urodzony w Wielkiej Brytanii Polak z krwi i kości – bo tak można powiedzieć, skoro i rodzice, i wszyscy dziadkowe byli z Polski.

Riechie Sambora

Gitarzysta zespołu Bon Jovi, kompozytor. Urodził się w New Jersey, jego matka była Włoszką a ojciec Polakiem. Jako mały chłopak wiele czasu spędzał w domu dziadków – rodziców ojca. Sambora jest jednym z najlepszych gitarzystów na świecie. Co ciekawe, kolekcja jego gitar liczy ponad 200 egzemplarzy.

Frank Iero

Gitarzysta i wokalista towarzyszący nieistniejącego już zespołu My Chemical Romance. Pewne jest, że jego babcia była Polką, jednak bliższe informacje na ten temat są nieznane, sam Iero nie zdradza wiele. Wspomniał kiedyś jednak, że bardzo chętnie odwiedzi Polskę, bo jest z nią związany.

Steven Tyler

Wokalista, multiinstrumentalista, lider legendarnego Aerosmith, ale rockmanów w polską krwią jest tak wielu, że trudno ich układać w kolejności „rangi i zasług” dla rockowego światka. Jego matka miała polskie korzenie. Jej nazwisko – Blancha, było przekształconą wersją polskiego nazwiska Czyrnyszewski.

Phil Rudd

Perkusista australijskiego zespołu AC/DC. Urodził się w 1954 roku w Melbourne w Australii jako Phillip Hugh Norman Witschke Rudzevecuis. W młodości zmienił swoje nazwisko na Phillip Hugh Norman Rudd. W AC/DC gra do dziś choć miał dłuższą przerwę od 1983 do 1994 gdy z powodów zdrowotnych odszedł z zespołu i prowadził firmę w Nowej Zelandii wynajmującą helikoptery.

Leonard Cohen

Kanadyjski piosenkarz i poeta urodzony w 1935 roku w Montrealu w rodzinie żydowskiej. Jego ojcem był Nathan Cohen Żyd z Polski a matką Masha Cohen Żydówka z Litwy. Twórca wielu sławnych piosenek autorskich i folk rockowych, niebywale popularny w Polsce.

Peter Cetera

Urodził się w 1944 roku w Chicago. Pochodzi z polsko – amerykańskiej rodziny. Zasłynął jako basista rockowego zespołu Chicago. Z zespołu odszedł w 1985 roku i rozpoczął karierę solową. Występował z Cher, Paulem Anką, Amy Grant i Madonną. Pisał piosenki do filmów (m.in. Karate Kid II, Pretty Woman).

Rik Fox

Urodził się w 1955 roku w USA. Gitarzysta basowy grający w kilku zespołach heavy metalowych spośród których najsławniejszy jest WASP. Naprawdę nazywa się Ryszard Suligowski i jest synem polskiego emigranta Leonarda Suligowskiego. Oprócz muzyki pasjonuje się historią. Zajmuje się rekonstrukcją i promocją polskiej broni i stroju z czasów średniowiecza. Jest wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Los Angeles.

Michael Anthony

Urodzony w Chicago w 1954 roku gitarzysta basowy. Właściwie Michael Anthony Sobolewski, syn polskich emigrantów. Od 1974 do 2006 roku grał w zespole Van Halen. Obecnie jest gitarzystą grupy Chickenfoot.

Natalia Avelon

Urodziła się w 1980 roku we Wrocławiu. Naprawdę nazywa się Natalia Siwek. W wieku ośmiu lat wyjechała wraz z rodzicami na stałe do Niemiec. Tutaj została aktorką i piosenkarką. Znana jest z piosenki pt. Summer Wine, którą nagrała w duecie z Ville Valo wokalistą fińskiego zespołu rockowego Him.

Marc Bolan

Urodzony w 1947 roku w Londynie gitarzysta i wokalista. Właściwie nazywał się Mark Feld. Uważany za twórcę i prekursora glam rocka. Był synem Simeona Felda, Żyda polskiego pochodzenia.

Chris Dreja

Urodzony w 1946 roku w Surbiton w Anglii gitarzysta i basista. Od 1963 do 1968 roku występował w zespole The Yardbirds. W zespole grał wspólnie z Ericiem Claptonem, Jeffem Beckem i Jimmym Pagem. Po rozpadzie zespołu dostał propozycję od Page’a dołączenia do jego nowopowstającego zespołu Led Zeppelin. Nie skorzystał z zaproszenia i zajął się fotografią. W 1992 roku reaktywował The Yardbirds. Jego ojciec był Polakiem.

Geddy Lee

Urodzony w 1953 roku w Kanadzie gitarzysta basowy. Gra również na instrumentach klawiszowych. Znany jako muzyk hard rockowego zespołu Rush. Właściwie nazywa się Gary Lee Weinrib. Jego matka i ojciec to pochodzący z Polski Żydzi, kórzy przeżyli koszmar obozów Dachau i Bergen-Belsen. Po wojnie wyemigrowali do Kanady. Styl gry na gitarze basowej Geddego Lee stał się inspiracją dla tak znanych muzyków jak Steve Harris z Iron Maiden, John Myung z Dream Theater lub Cliff Burton z Metalliki.

Mark Brzezicki

Urodził się w 1957 roku w Slough pod Londynem. Jego ojciec był polskim żołnierzem, który pozostał po wojnie w Anglii. Jego matką jest Angielka. Był perkusistą w takich zespołach jak Big Country, The Cult, Ultravox, Procol Harum. Występował z The Pretenders, Fish, Petem Townshendem.

Ron i Bobby Jarzombek

Dwóch braci urodzonych w San Antonio w USA w rodzinie polonijnej. Bobby jest perkusistą. Występował w takich zespołach heavy metalowych jak Halford, Sebastian Bach, Riot. Koncertował z takimi grupami jak Iced Earth, Fates Warning, Juggernaut. Jego brat Ron jest gitarzystą grającym w jazz metalowym zespole WatchTower.

Źródła: 1, 2, 3