Dennis Rea – Giant Steppes

Dennis Rea - Giant Steppes„Giant Steppes” możemy łatwo skojarzyć z kultową płytą Johna Coltrane’a „Giant Steps”. W tym przypadku tytuł ma jednak znaczenie dosłowne i odnosi się do rozległych obszarów Azji Centralnej. Autorem tego niezwykle oryginalnego wydawnictwa, jest amerykański gitarzysta, aranżer i kompozytor Dennis Rea. Kontynuuje on swoją podróż poprzez azjatycki kontynent poświęcając mu kolejną płytę po „Views From Chicheng Precipice”, która oparta była na tradycji Azji Wschodniej.

Nagrań dokonano w przeciągu kilku lat na terenach Syberii, a także w Seattle. Usłyszymy tam rosyjskie pieśni chóralne, tuwiński śpiew gardłowy, tybetański pop, etc. Muzyka jest rozległa tak geograficznie, jak i stylistycznie, inkorporując jazz, heavy prog, krautrock i elektroakustyczne odgłosy. To spojrzenie na kulturę Ujgurów z Xinjiang oraz folklor takich regionów jak: Altai, Tuwa i Tybet. Muzyka stworzona została przez pryzmat doświadczeń autora podczas jego podróży po tych odległych zakątkach świata. Dokumentuje je również bogato ilustrowana książka „Tuva and Busted”, która towarzyszy płycie. Dostępna jest ona nieodpłatnie w formie ebooka za uprzejmością wydawnictwa Blue Ear Books.

Cztery utwory w formie specyficznej suity mają oparcie w oryginalnym materiale źródłowym. Dennis Rea umiejętnie go aranżuje i tym samym czyni niebywale atrakcyjnym sonicznie. Utwory są przestrzenne, obrazując zarazem przepastne połacie azjatyckiego stepu. Częstokroć pojawia się charakterystyczna transowość brzmienia, z której wyrywani jesteśmy zupełnie odmiennym motywem pochodzącym już z kolejnej kompozycji. Każdy utwór to nowe doświadczenie, odmienny muzyczny krajobraz ukazujący dzikość serca Azji. „Giant Steppes” to swoisty przewodnik po muzyce jednego z najbardziej tajemniczych i nie do końca poznanych rejonów naszego globu. Dennis Rea dzięki swojemu oddaniu i poświęceniu dla tradycji Centralnej Azji prezentuje materiał nie tylko oryginalny, co autentyczny, rzetelnie oddaje aurę towarzyszącą azjatyckim kulturom.

„Giant Steppes” to wyjątkowa płyta, która wyszła spod strzechy jednej z najbardziej oryginalnych oficyn wydawniczych – MoonJune Records. Warto sprawdzić nie tylko to, ale i jej cały katalog.

 

Dennis Rea - Giant Steppes
1. Live At Gaochang (Uyghur Suite) 2. Altai By And By 3. Wind Of The World's Nest 4. The Fellowship Of Tserin SKŁAD: Dennis Rea – gitara elektryczna, resonator, mellotron; Dick Valentine – saksofon altowy i sopranino; Greg Kelley – trąbka; Stuart Dempster – didgeridoo; Greg Campbell - waltornia elektryczna; Don Berman – perkusja; Juliana & PAVA – wokal, lira korbowa; Albert Kuvezin – wokal; Dick Valentine – saksofon altowy, flet; Wadim Dicke – gitara basowa; Brian Oppel – perkusja WYDANIE: MoonJune Records, 21 styczeń 2021
KONCEPT9.5
WYKONANIE8
PRODUKCJA8
8.5OCENA
Ocena czytelników: (0 Votes)
0.0