Nicolas Meier World Group

Jakkolwiek by nie spojrzeć na twórczość jak i pochodzenie gitarzysty Nicolasa Meiera, trudno nam będzie pominąć aspekt kosmopolityzmu. On sam ma korzenie szwajcarsko-francuskie, rezyduje na stałe w Gulidford w Anglii, a jego muzyka to mieszanka tradycji Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Bałkanów, Turcji i Półwyspu Iberyjskiego. Wszystko w konwencji progresywnego rocka z domieszką jazzowej inteligencji.

Jego najnowsze wydawnictwo „Magnificent” wydane przez własny lebel MGP Records robi wrażenie nie tylko ze względu na objętość (3 CD!), ale przede wszystkim z powodu swojej zawartości. Artysta prezentuje tam własne możliwości w studiu („Magnificent”), jako solista („Stories”) oraz podczas koncertu zarejestrowanego w Colchester Arts Centre Jazz Club w Wielkiej Brytanii („Live”).

Operując brzmieniem gitary akustycznej, skrzypiec (Richard Jones), kontrabasu (Kevin Glasgow) i instrumentów perkusyjnych (Demi Garcia), Nicolas Meier wprowadza nas do bardzo wyrafinowanej muzycznej krainy, gdzie wirtuozeria nie przeszkadza starannym aranżacjom, a rysunek melodyczny stanowi podstawę do konstrukcji nietuzinkowych kompozycji. Pomimo wszelkich trudności technicznych, gra kwartetu jest nadspodziewanie łatwa w odbiorze. Frazowanie jest naturalne, bez ekwilibrystycznej nachalności. Muzykalność i gra zespołowa jest cechą nie do podważenia i bierze górę nad indywidualnymi zapędami.

Rozległość zainteresowań i rozmaitość wpływów w muzyce Nicolasa Meiera może oszołamiać, ale w końcowym wydaniu, wbrew pozorom otrzymujemy materiał  jednorodny. Artyści w wybranej konwencji odnajdują się wyśmienicie, a sama nazwa „World Group” nie jest na wyrost. Eklektyzm w muzyce może być przekleństwem, ale i zbawieniem. Wszystko zależy od tego jak wybrany przez siebie materiał potrafi zinterpretować sam twórca. Nicolas Meier jest idealnym przykładem artysty, który bogactwo inspiracji potrafi przekuć na oryginalną całość. Rock progresywny być może nie jest najświeższym trendem we współczesnej muzyce rozrywkowej, aczkolwiek wydawnictwa takie jak to mają wszystkie atrybutuydo tego, aby poprawić notowania tego gatunku.

SKŁAD: Nicolas Meier – gitara; Richard Jones – skrzypce; Kevin Glasgow – kontrabas; Demi Garcia – instr. perkusyjne WYDANIE: MGP Records, 7 Październik 2021
KONCEPT
8.4
WYKONANIE
8.8
PRODUKCJA
8.4
OCENA CZYTELNIKÓW1 Vote
8.6
8.5
OCENA