★★★★★★★★✭☆ |
1. Morgenstern und Morgenlicht 2. Let The Stars Come Out Tonight 3. Joy To The World 4. Baby It‘s Cold Outside 5. Everyday Is Christmas 6. Go Tell It On The Mountain 7. Sleigh Ride 8. O Heiland, reiß die Himmel auf 9. Auld Lang Syne 10. Love Is Born 11. Gläns över sjö och strand 12. Hosianna 13. Härlig är jorden 14. Seven Stains From Christmas Eve 15. There Is No Rose 16. Kokles Christmas 17. Now The Time Is Here 18. Bereden väg för Herren
SKŁAD: Nils Landgre – puzon, wokal; Sharon Dyall – wokal; Jonas Knutsson – saksofony; Jeanette Köhn – wokal, Eva Kruse – kontrabas, Jessica Pilnäs – wokal, Ida Sand – wokal, fortepian, Johan Norberg – gitara, kokle
PRODUKCJA: Nils Landgren
WYDANIE: 2016, ACT Music
Jest takie miejsce na naszych półkach z płytami, do którego sięgamy tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Te szacowne miejsce przeznaczone jest oczywiście na kolędy, których słuchamy przecież wszyscy. Z tą tylko różnicą, że niektórzy z nas robią to bardziej świadomie, a inni mniej. Kolędową papką karmieni jesteśmy nie tylko w radiu i telewizji, ale również w centrach handlowych, supermarketach, stacjach metra, itd. Nad wartością artystyczną danych produkcji często nawet się nie zastanawiamy, a gdy po całym dniu pracy wracamy do domu, nawet kolędy mogą stać się męczące, zwłaszcza jeśli ich repertuar powtarzany jest w nieskończoność.
Oczywiście wszyscy wiemy, że „polskie kolędy najpiękniejsze są”. Miejmy jednak świadomość, że każda narodowość myśli o swoich kolędach podobnie. Wszak kolęd, pastorałek, pieśni adwentowych, licznych piosenek pop odzyskujących popularność regularnie co 12. miesięcy, innymi słowy – utworów, których możemy posłuchać w okresie bożonarodzeniowym jest tysiące, nawet w tak orientalnych językach jak …arabski. Dlaczego ograniczać się więc do tego co serwują nam komercyjne media i supermarket? Proponuję już dziś wziąć sprawy w swoje ręce i trochę rozszerzyć swój kolędowy repertuar. Jeśli nie zrobimy tego teraz, to następna okazja będzie przecież dopiero za rok.
Szwedzki puzonista Nils Landgren, zwany również jako Mr. Redhorn, na co dzień lideruje zespołem Funk Unit. Raz do roku zamienia jednak funkowy beat i ukazuje swą bardziej romantyczną naturę. Dokładnie 10 lat temu stworzył on projekt Christmas With My Friends, gdzie wraz z grupą przyjaciół zaczął wykonywać kolędy. Pomysł okazał się na tyle dobry, że omawiana tu płyta jest już piątą z kolei. Landgrenowi jak zwykle towarzyszy prawdziwa śmietanka szwedzkich artystów z pogranicza takich gatunków jak: jazz, folk, gospel, soul, a także muzyka klasyczna. Lider nie zamierzał więc ograniczać umiejętności poszczególnych członków swego zespołu do wykonywania kolęd w jednym, określonym stylu. Powstała płyta eklektyczna, która doskonale obrazuje różnorodność i piękno prezentowanego materiału, bez względu na czas powstania, język, ani kraj pochodzenia.
W gronie 18. kompozycji nie mogło zabraknąć tzw. „pewniaków”, czyli kolęd dobrze znanych i lubianych jak: Joy To The World (1719) w prześlicznym wykonaniu Jeanette Köhn (sopran), Baby It’s Cold Outside (1944), czy też Sleigh Reid (1948). W krajach anglojęzycznych wielką popularnością cieszy się również melodia ludowa Szkotów Auld Lang Syne (1788), która śpiewana jest na Nowy Rok, nazywany tam Hogmany.
Obok wielkich świątecznych przebojów na płycie znajdujemy również utwory świeżo skomponowane, które ze względu na swoją treść jak i specyficzny charakter, śmiało możemy przyjąć w poczet „kolęd najnowszych”. Wśród nich znajduje się najlepsza pozycja na płycie – Let The Stars Come Out Tonight. Prawdziwa świąteczna niespodzianka, po którą sięgać będziemy jeszcze długo po świętach. Z jak najlepszej strony zaprezentowała się również wokalistka Ida Sand, która skomponowała balladę Now The Time Is Here.
Poziom „muzycznego lukru” obniżają żywiołowe nagrania gospel jak: Go Tell It On The Mountain (1865), Love Is Born oraz rhytm’n’bluesowy Everyday Is Christmas (2010). Najbardziej radosna jest jednak śpiewana po szwedzku Hosianna (1795), pieśń adwentowa w stylu reggae!
Niezwykle ciekawie prezentują się też utwory instrumentalne jak: Kokles Christmas (2016), utwór skomponowany na kokle, czyli instrument strunowy wykorzystywany w muzyce ludowej Litwy i Łotwy oraz O Heiland, reiß die Himmel auf (1622) – najstarsza kompozycja na płycie, której historia sięga okresu renesansu. Zgodnie z duchem tamtej epoki, w utworze zastosowana została technika kompozytorska zwana cantus firmus, polegająca na dokomponowaniu kontrapunktu do melodii głównej. Różnica polega na tym, że w renesansie cantus firmus wykorzystywany był wyłącznie w muzyce chorałowej, podczas gdy na płycie mamy wersję instrumentalną, gdzie melodię główną wprowadza kontrabas. Christmas With My Friends to kolekcja muzyki świątecznej ze znakiem jakości ACT, wytwórni która nie zawodzi i jak zwykła dostarcza słuchaczowi wrażeń wysoce estetycznych, które niekoniecznie muszą zawężać grono odbiorców. 125 tysięcy sprzedanych płyt mówi samo za siebie.