„Insight” – debiutancka płyta Anny Jopek.

Insight – wgląd, przenikliwość, obserwacja, umiejętność dostrzeżenia i zrozumienia. Tak zatytułowana będzie debiutancka płyta Anny Jopek.

Album łączy ze sobą muzykę klasyczną, współczesną, jazzową oraz muzykę ilustracyjną. Można usłyszeć oraz zobaczyć konkretne obrazy natury, które dla autorki były ogromną inspiracją. Odnajdziemy także wpływy muzyki ludowej. Niektóre tematy utworów są dokładnie zapisane w nutach, a niektóre z nich w całości improwizowane. Kompozytorka postanowiła zrezygnować z jazzowej sekcji rytmicznej, by móc jeszcze bardziej zagłębić się w barwę oraz jej różnorodne odcienie. Kompozycje zostały nagrane w kameralnych składach korzystając z instrumentów klasycznych i jazzowych. Materiał powstał we współpracy z trójmiejskimi muzykami. Większość z nich stanowią absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej.

Niektórych wydarzeń, uczuć i emocji nie sposób opisać słowami. Nie zatrzymamy chwili, ale możemy zastygnąć w biegu, przypatrując się naszej drodze. Płyta „Insight” pozwoliła mi zatrzymać się, zagłębić moje wnętrze oraz spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Chciałabym, aby osoby słuchające tej muzyki mogły również odkryć w sobie to, co zostało jeszcze nieodkryte.

Skład instrumentalny:
Anna Jopek – fortepian / pianino z moderatorem
Jakub Klemensiewicz – saksofon sopranowy / saksofon tenorowy / klarnet
Adam Skorczewski – trąbka
Michalina Sokołowska – wiolonczela

Anna Jopek – młoda kompozytorka, aranżerka, pianistka. W roku 2021 ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Obecnie uczęszcza na studia magisterskie z kompozycji i aranżacji jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoje umiejętności kształci pod okiem pedagogów: prof. zw. dr hab. Leszek Kułakowski oraz prof. dr Włodzimierz Nahorny. Laureatka XII konkursu Ogólnopolskiego Lublin JAZZiNSPIRACJE oraz finalistka Międzynarodowego konkursu Young Crocus Jazz Contest z duetem Jopek/Klemensiewicz. Uczestniczyła w wielu projektach artystycznych, koncertach oraz warsztatach. Obecnie pracuje nad swoją autorską płytą.

(Visited 26 times, 1 visits today)