Jonny Mansfield – „The Air in Front of You”

Jonny Mansfield – brytyjski muzyk jazzowy, laureat prestiżowej nagrody Kenny Wheeler Jazz Prize, uważany jest za jeden z największych młodych talentów jazzowych w Wielkiej Brytanii. Jego drugi album „The Air in Front of You”, wydany nakładem Resonant Postcards, jest zbiorem kompozycji powstałych podczas studiów magisterskich z psychologii. Mansfield twierdzi, że studia psychologiczne skłoniły go do eksploracji swojego otoczenia jako ucieczki od analizy samego siebie. Wraz z rozwojem tego procesu granica między introspekcją a ekstrapsychicznością zaczęła się zacierać.

W albumie tym Jonny Mansfield korzysta z kwintetu akustycznego, w którym istnieją podgrupy instrumentalne – skrzypce (Dominic Ingham), wiolonczela (Midori Jaeger), kontrabas (Will Sach), perkusja (James Maddren) i sam Mansfield na wibrafonie. Dzięki wykorzystaniu technik rozszerzonych, muzykowi udało się stworzyć niebanalne tekstury dźwiękowe, których motywem przewodnim są znajome ludowe melodie, przewodzące słuchaczowi w improwizacyjnych krajobrazach. Improwizacja jest kluczowa dla tego albumu i jest podkreślona przez kontrasty muzycznych stylów poszczególnych członków zespołu.

Jonny Mansfield miał już okazję grać z wieloma znanymi muzykami na różnych prestiżowych scenach, w tym m.in. z Chrisem Potterem, Garethem Lockrane’em czy Yazz Ahmed. Koncertował w całej Europie i występował na wielu znanych scenach, takich jak Bimhaus, Leipzig Jazzstage czy Royal Albert Hall. W 2019 roku wydał swoją debiutancką płytę z zespołem Elftet (recenzja TUTAJ) po zakończeniu 14-dniowej trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii, finansowanej przez Arts Council. Jego nagrania są emitowane na całym świecie i spotykają się z uznaniem krytyków.

W 2018 roku Mansfield otrzymał nagrodę Kenny Wheeler Jazz Prize, a następnie podpisał kontrakt z Edition Records, aby wydać swoją kolejną płytę z udziałem Chrisa Pottera, Garretha Lockrane’a i Kit Downesa. Jest również współzałożycielem zespołu Bonsai, który wydał już dwie płyty i odbył wiele tras koncertowych po Europie. Ich najnowsza płyta została wydana w maju 2019 roku nakładem Ubuntu Music, a zespół był nominowany do nagrody Parliamentary Jazz Award w kategorii Jazz Newcomer w czerwcu 2020 roku.

Mansfield jest również cenionym kompozytorem, który otrzymał wiele zamówień na swoje utwory dla swoich projektów i innych wykonawców. Został zlecony przez Marsden Jazz Festival do napisania godzinnego cyklu wierszy Simona Armitage’a (Poet Laureate). Zostało to nagrane dla BBC 3 Jazz Now i otrzymało nominację do nagrody Ivors Award Best Large Ensemble Jazz Composition. Somponował także duet na wibrafon i puzon dla pierwszych skrzypiec London Symphony Orchestra – Neila Percy’ego i Petera Moore’a.

Jonny Mansfield prowadził również warsztaty w Chetham’s School of Music, Uniwersytetach w Aberdeen i Leicester oraz otrzymał zamówienia na nowe utwory dla ich zespołów jazzowych. W 2020 roku został profesorem wibrafonu w Guildhall School of Music, a także regularnie prowadzi zajęcia w Leeds Conservatoire i Wells Cathedral School.

Podsumowując, Jonny Mansfield to jeden z największych brytyjskich talentów jazzowych, który zaskakuje swoim unikalnym podejściem do kompozycji i improwizacji. Jego druga płyta „The Air in Front of You” to znakomity przykład jego kreatywności i muzycznej wrażliwości, a jednocześnie potwierdzenie jego pozycji na scenie jazzowej. Premiera pyty 16 czerwca 2023!