Mike Stern na trasie koncertowej JAZZ PO POLSKU

Na przełomie lutego i marca na trasie koncertowej JAZZ PO POLSKU wystąpi legendarny amerykański gitarzysta Mike Stern, wraz z żoną Leni Stern. Towarzyszyć im będą polscy muzycy – Rafał Sarnecki, Piotr Lemańczyk i Adam Golicki. Artyści zagrają m.in. w Koszalinie, Świdnicy i Warszawie. Tournee potrwa od 26 lutego do 5 marca 2023 r.

Liderem formacji jest perkusista Adam Golicki, który zaprosił do współpracy Mike Sterna i jego żonę Leni. Wraz z Rafałem Sarneckim na gitarze oraz Piotrem Lemańczykiem na basie tworzą formację Adam Golicki Project feat. Mike & Leni Stern. Artyści zagrają 5 koncertów w Polsce oraz koncert specjalny w Wilnie, stolicy Litwy.

Grupa rozpocznie tournee 26 lutego na festiwalu „Kartuzy Jazz Bass Days”, następnie wystąpi 1 marca podczas „Świdnickich Nocy Jazzowych”, 2 marca w Centrum Kultury w Koszalinie, 3 marca w Teatrze Muzycznym Legendos Klubas w Wilnie oraz 4 marca w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Formacja zakończy trasę koncertem 5 marca w warszawskim klubie Jassmine w ramach cyklu „Warsaw Live Sessions”.

Mike Stern jest jednym z najbardziej cenionych gitarzystów w swojej generacji. W ciągu trwającej od ponad czterech dekad kariery zapisał w swoim dorobku współpracę z zespołem Blood, Sweat & Tears, Milesem Davisem, Jaco Pastoriusem, Brecker Brothers, Johnem Hendersonem. Wydał 16 autorskich płyt (spośród których 6 otrzymało nominację do nagrody Grammy). Jest elektryzującym solistą, którego oszałamiająca wirtuozeria łączy w sobie moc rocka i fusion z wyszukaną harmonią jazzową, zabarwioną nieodłącznym bluesowym rytmem. Od wielu lat występuje na scenie wspólnie ze swoją żoną, Leni Stern. Magazyn Guitar Player uznał ją za jedną z „50 najbardziej sensacyjnych gitarzystek wszech czasów”. Jest zaliczana do czołowych liderek jazzowych na świecie. Jej najnowszy album „Dance” ukazał się w czerwcu 2021 r. i został nagrany z muzykami z Argentyny i Senegalu, dzięki czemu jest niezwykle energetyczny i rytmiczny.

W skład zespołu wchodzą także polscy muzycy – perkusista Adam Golicki, gitarzysta Rafał Sarnecki oraz basista Piotr Lemańczyk. Muzycy mają na swoim koncie wiele wydanych płyt oraz koncerty na całym świecie w różnych konfiguracjach – od Ameryki Północnej i Południowej oraz kraje europejskie, po Azję. Adam Golicki posiada w swojej dyskografii dwie autorskie płyty, które zebrały znakomite recenzje krytyków. Obecnie pracuje głównie jako muzyk sesyjny i współpracuje z zespołami o różnej stylistyce. Rafał Sarnecki to jeden z niewielu polskich muzyków, który odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żył i tworzył przez ponad dekadę. Nagrał pięć autorskich płyt, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyk. Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w międzynarodowej prasie. Ponadto brał udział w nagraniu ponad sześćdziesięciu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej.

O organizatorze

Fundacja JAZZ PO POLSKU prezentuje polskich artystów młodego pokolenia poza granicami Polski, oraz artystów zagranicznych w Polsce. Od 2012 r. zorganizowaliśmy 399 koncertów w 15 krajach na świecie, w których wzięło udział ponad 150 muzyków. Również w Polsce gościmy artystów zza granicy, rozwijając model współpracy dwustronnej.

(Visited 31 times, 1 visits today)