Liva Dumpe photo 4 (album cover)
Liva Dumpe photo 4 (album cover)

Nowa twarz jazzu: Līva Dumpe i jej debiutancki album „Tālskatis”

Liva Dumpe photo 3

Līva Dumpe, łotewska wokalistka i kompozytorka, już 21 czerwca zaprezentuje światu swój debiutancki album „Tālskatis”. Ten zbiór utworów, opisany jako kolekcja melodyjnych opowieści, zdecydowanie wyróżnia się na tle współczesnej sceny jazzowej. Nie bez powodu Dumpe jest postrzegana jako artystka bezkompromisowa i impresjonistyczna, której muzyka łączy w sobie swobodną improwizację i eksperymentalne podejście.

Przez ostatnie cztery lata życia i studiów w Holandii, Dumpe zgłębiała swoje artystyczne pasje, co znalazło odzwierciedlenie na „Tālskatis”. Album stanowi swoistą dwoistość — jest zarówno nostalgiczny, jak i pełen rozwoju. Nostalgia za tradycjami i naturą jej łotewskich korzeni kontrastuje z odkrywaniem siebie i emocjami, które artystka przeżywała w swoim nowym domu w Holandii.

W twórczości Dumpe możemy odnaleźć unikalne połączenie łagodnych, lirycznych melodii z nietypowymi rozwiązaniami wokalnymi. Jej mistyczny styl narracji prowadzi słuchacza przez złożone i nieoczekiwane muzyczne obrazy jej tożsamości. Album „Tālskatis”. zawiera utwory takie jak tytułowy Tālskatis, inspirowany wieczornym rytuałem obserwacji bałtyckiej przyrody przez monokular (tālskatis) jej dziadka, a także Compromise, zainspirowany wywiadem z Earthą Kitt, wyrażającym frustracje kobiet i znaczenie zajmowania przestrzeni oraz wyrażania złości.

Album odznacza się energicznymi nowoczesnymi rytmami, bogatą współczesną harmonią, mową słowną, akustycznymi i elektronicznymi teksturami oraz gęstymi harmoniami wokalnymi, które tworzą dynamicznie ewoluującą mozaikę dźwięków. Dzięki współpracy z bliskimi przyjaciółmi i współpracownikami z Konserwatorium w Amsterdamie, gdzie artystka studiowała, Dumpe stworzyła kwintet, który z powodzeniem wspiera jej eksperymentalne idee przesuwające granice tradycyjnego jazzu.

W skład zespołu wchodzą: Ketija Ringa-Karahona (flet, altowy flet), Massimo Imperatore (gitara), Omer Govreen (kontrabas) i Ilia Rayskin (perkusja), co świadczy o międzynarodowym charakterze i różnorodności muzycznej tego projektu.

„Tālskatis” Līvy Dumpe to album, który z pewnością zainteresuje miłośników jazzu i muzyki eksperymentalnej. Jest to nie tylko muzyczna podróż, ale i głęboka introspekcja artystki, która przez sztukę daje wyraz swoim najintymniejszym przeżyciom i przemyśleniom. Zapowiedź tego albumu budzi duże oczekiwania i zapowiada pojawienie się na scenie muzycznej wyjątkowego talentu, którego kariery warto śledzić.