Nowy singiel i teledysk Eleny Mîndru, we współpracy z Adamem Bałdychem

11 czerwca laureatka Montreux Jazz Voice Competition Elena Mîndru zaprezentowała utwór Run Away – drugi singiel ze swojego nowego albumu, którego premiera zaplanowana została na 27 sierpnia 2021 roku. Gościem specjalnym tego projektu jest znakomity polski wirtuoz – skrzypek Adam Bałdych. W składzie kwintetu, który zarejestrował płytę znaleźli się również muzycy z Finlandii: pianista Tuomas J. Turunen, kontrabasista Oskari Siirtola oraz perkusista Anssi Tirkkonen. Za większość kompozycji oraz aranżacje utworów odpowiadał Tuomas J. Turunen. Wśród nagrań znalazły się również utwory autorstwa Adam Bałdycha oraz Eleny Mîndru, która ponadto napisała wszystkie teksty.

Podobnie jak w przypadku pierwszego singla – Hay Moon – premierze nagrania towarzyszy teledysk wyreżyserowany przez Riikkę Kamparę. Utwór porusza problemy walki z poczuciem własnej niepewności, wewnętrznymi rozterkami, poczuciem niedowartościowania, emocjonalnym odrzuceniem, koniecznością ucieczki – czasem dosłownej. Singiel będzie dostępny od 11 czerwca na wszystkich głównych platformach streamingowych (Spotify, iTunes, TIDAL, Deezer itp.). Wideo opublikowane zostanie na kanałach w mediach społecznościowych (YouTube, Facebook, Instagram TV, Vimeo).

„Współpracujemy z Adamem Bałdychem od trzech lat i ogromną radością napełnia mnie fakt, że nasza muzyka będzie już wkrótce dostępna dla słuchaczy na całym świecie. Interpretacje Adama są przepięknym odniesieniem się do naszych muzycznych przemyśleń, jakie stworzyliśmy dla tego projektu. Sztuka jest elementem który nas łączy, napędza nasze wspólne występy, pozwala przekraczać granice narodowościowe i połączyć trzy różne kultury uniwersalnym językiem muzyki.”

Większość utworów z tego albumu powstała podczas pandemii. Wspólne tworzenie pozwoliło nam na łatwiejsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości pełnej ograniczeń, a jednocześnie dało możliwość wyrażenia naszych nadziei na jak najszybszy powrót do normalności i lepszą przyszłość dla całego świata. Chociaż teksty opisują czasem ponurą i przerażającą rzeczywistość, to mówią także właśnie o nadziei, o tym że trudne czasy zbliżają ludzi do siebie oraz uświadamiają, że my wszyscy musimy poczynić wysiłki by chronić nasz świat, jedyny jaki mamy” – Elena Mîndru

”Mocno wierzę, że muzyka jest znakomitą platformą dialogu dla ludzi pochodzących z różnych krajów, różnych kultur, poruszających się w różnorakich muzycznych stylistykach. Z podekscytowaniem przyjąłem zaproszenie od Eleny by współpracować z jej fińskim projektem i wspólnie tworzyć muzykę. Udało się na wykreować wspaniała mieszankę naszych osobowości przetłumaczoną na język przepięknej, pełnej ekspresji muzyki” – Adam Bałdych