Ansatz Der Maschine – Tunguska

Nadmiar muzyki czasami sprawia, że nie mam pojęcia, dlaczego obserwuję niektóre zespoły na Spotify. Czasem nawet po ich przysłuchaniu wciąż nie mam pojęcia, skąd ich znam i dlaczego. Podobnie było z belgijskim Ansatz Der Maschine, ale w ich wypadku kłaniam się nisko i obiecuję, że już ich nigdy nie zapomnę, bo zaoferowali mi albumem Tunguska prawdziwą perełkę. Niestety jest to prawdopodobnie pożegnalny album.

Niestety dla naszej planety natura i technologia nie mogą istnieć w idealnej symbiozie, chyba że w postaci muzyki. Tunguska to tego idealny przykład. Tematem przewodnim jest eksplozja zarejestrowana w 1908 roku w okolicach syberyjskiej rzeki. Delikatne elementy akustyczne łączą się tutaj sprawnie z elektroniką pełną szumów, zgrzytów, kliknięć i glitchowych fraz. Kocham różnodność na tej płycie. Otwarcie to folkowa perełka, która otula ciepłem żeńskiego głosu i przestrzenną akustyczną gitarą. „Tunguska (Part 2)” to z kolei orientalny jazz urozmaicony nieznanym mi do tej pory tembrem fletu ney. Im dalej w przysłowiowy las, tym więcej elektronicznych elementów wkrada się w kompozycje. „Deerhunter” pod mocno przebogatą w drobne detale jazzową aranżacją skrywa elektroniczny bas i delikatny klawisz. Mało wam jeszcze piękna? „The Wooden Lighthouse” emanuje urokiem pogłosu fortepianowego i wiolonczeli. Ten album z każdym kolejnym utworem staje się definicją ukojenia. Dla przypomnienia, że Ansatz Der Maschine to z założenia grupa około-elektroniczna dostajemy „656 Feet” zawierający w sobie elementy industrialne. To jedyny utwór na tym krążku, który zamiast tulić odpycha swoim klimatem.

Grupa Ansatz Der Maschine gra już od 2003 roku i wydała 6 albumów, ale próżno wam będzie ich szukać w serwisach streamingowych, nawet bandcamp i itunes nie oferują wiele więcej niż Spotify, ale to, co tam znajdziecie na pewno zadowoli miłośników eklektycznego brzmienia, które stawia na urokliwe piękno i kojący klimat.

Ansatz Der Maschine – Tunguska
1. Tunguska (Part 1) 2. Tunguska (Part 2) Feat. Nathan Daems 3. Untold (Feat. Will Samson) 4. The Silent Story 5. Deerhunter 6. The Wooden Lighthouse 7. The Fall Between 8. 656 Feet 9. Falling Down 10. Igarka (Instrumental Version) 11. Over Exposed Frozen Stars 12. Kohn Denny (Rework) SKŁAD: Mathijs Bertel – elektronika, wokal; Sophia Ammann – wokal; Gianni Marzo – gitary; Nathan Daems – saksofon tenorowy, ney WYDANIE: Ponyhill 5 stycznia 2023
KONCEPT
8.2
WYKONANIE
7.9
PRODUKCJA
8
OCENA CZYTELNIKÓW3 Votes
8.7
8
OCENA