Arbenz, Hart, Känzig – „Conversation #2: Oracle/Conversation #3: Neologizm”

Wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu pandemia działa na niektórych artystów stymulująco. Do tego grona zliczyć możemy szwajcarskiego perkusistę Floriana Arbenza, który właśnie szykuje się do wydania już piątej „covidowej” płyty. Zanim to jednak nastąpi, skupmy się na jego „Conversation #2: Oracle/Conversation #3: Neologizm”, wydawnictwa będącego kontynuacją cyklu 12 albumów (konwersacji). Tym razem do współpracy zaproszony został Jim Hart na wibrafonie i Heiri Känzig na kontrabasie.

Pierwsza odsłona tej produkcji – „Conversation #2: Oracle” – nagrana w duecie z wibrafonistą Jimem Hartem to w gruncie rzeczy ekspozycja melorytmicznych umiejętności obu artystów. Perkusja Floriana Arbenza brzmi tu bardziej jak wysoko wyspecjalizowany zestaw instrumentów perkusyjnych, a i wibrafon często ulega rozmaitym preparacjom. W efekcie otrzymujemy dość egzotycznie brzmiący materiał, mogący niekiedy budzić skojarzenia z indonezyjskim gamelanem (Wooden Lines). Puls tej muzyki jest na tyle sugestywny i ekspresyjny, że z powodzeniem może on służyć również jako podkład taneczny.

„Conversation #3: Neologizm” osadzony jest bardziej w europejskiej tradycji brzmieniowej i jazzowym groovie, aczkolwiek nie brakuje tu ciekawych rozwiązań, z których rodzą się piękne harmonie (Grace of Gravity) oraz naładowane energią kompozycje jak Jammin’ In The Children’s Corner, przez które płynie wzburzona fala dysonansów.

Na uwagę zasługuje także sposób w jaki opracowane zostały kompozycje takich artystów jak Miles Davis (Freedom Jazz Dance) oraz Thelonious Monk (Evidence, Epistrophy). Zachowują one swój tonalny rodowód, a przy okazji zyskują rytmiczną zadziorność i nieznaną wcześniej dźwięczność.

Florian Arbenz potwierdza doskonałą formę nie tylko jako perkusista, ale jako artysta – wizjoner. Jego architektura rytmu i brzmienia oraz instrumentalna inwencja mimo tak skromnych składów może budzić respekt i szacunek. Projekt „Conversation” może stać się kamieniem milowym w jego już i tak bogatej karierze.

1. Triptych 2. Wooden Lines 3. Homenaje 4. Freedom Jazz Dance 5. Between Times 6. Evidence 7. Ramprasad 8. Jammin' In The Children's Corner 9. Ode To The Sentimental Knowledge 10. Rhenos 11. Grace Of Gravity 12. EpistrophySKŁAD: Florian Arbenz – perkusja; Jim Hart – wibrafon, marimba; Heiri Kaenzig – kontrabas WYDANIE: Hammer Recordings, 20 lipiec 2021
KONCEPT
9
WYKONANIE
8.2
PRODUKCJA
8
OCENA CZYTELNIKÓW1 Vote
8.7
8.4
OCENA