Nesrine – Nesrine

Zjawiskowa Nesrine Belmokh wraz z triem NES zadebiutowała w roku 2018 albumem „Alham” (Act Music), wywołując lawinę zachwytów nad swoją muzykalnością i umiejętnością filtrowania muzycznych prądów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Wokalistka dorastała we Francji jako córka algierskich imigrantów. Płynnie posługuje się językiem arabskim, francuskim i angielskim, co skrzętnie wykorzystuje w swojej muzyce, w której słyszymy zarówno orientalne brzmienia Północnej Afryki, jak i dokonania twórców europejskich. To z jaką gracją i wdziękiem artystka unifikuje ze sobą te dwa muzyczne światy zasługuje na najwyższe uznanie, co potwierdza jej najnowsze, solowe wydawnictwo zatytułowane własnym imieniem.

Nesrine jest kompozytorką wszystkich utworów na płycie z wyjątkiem ostatniej pozycji Vitamin C. Muzyka jest wyjątkowo łatwo przyswajalna od pierwszego odsłuchu. Jej wewnętrzny puls asymiluje się z naszym własnym i mimowolnie wprowadza nas w doskonały nastrój. Nie trzeba być melomanem ani erudytą, aby docenić wartość tej muzyki. Melodie nie są nachalne, nie przytłaczają nas lawiną dźwięków, przez co pozostają z nami na dłużej. Przestrzenność aranżacji i swoisty minimalizm pozwala skupić się na każdym tonie starannie dopieszczonym przez uznanego reżysera dźwięku Faba Duponta, współpracującego m. in. z: Shakirą, Jennifer Lopez czy Wyntonem Marsalisem.

Przy całej łatwości w odbiorze na płycie nie znajdziemy oczywistych rozwiązań, przewidywalnych kadencji i powielania utartych wzorców. Nesrine operuje indywidualnym językiem muzycznym opartym na wokalnym wyrafinowaniu z oszczędnym kontrapunktem wiolonczeli i pozostałych instrumentów. Przekaz wydaje się być wyjątkowo pozytywny nawet bez zagłębiania się w treść utworów, którą znajdziemy w książeczce dodanej do płyty. Na szczególną uwagę zasługuje zaśpiewana po francusku Elle, spełniająca wszelkie wymogi, aby zagościć na playlistach najbardziej dystyngowanych klubów muzycznych.

Nesrine jest artystką wyłamującą się wszelkim klasyfikacjom. Możemy zastanawiać się, jak nazwać jej styl. Czy jest to world music, fusion, a może orientalny pop? Pytaniem, jakie powinno się tutaj postawić, to nie „co”, a raczej „kto”? Właściwą odpowiedzią będzie zawsze Nesrine i radzą, aby jej imię dobrze zapamiętać, bo jest ona zaledwie u progu swej kariery.

1. Rissala 2. My perfect Man 3. Elle 4. Rimitti 5. Memories 6. Mumkin 7. Fantasy 8. Night 9. Silent Mood 10. Vitamin C SKŁAD: Nesrine - wokal, wiolonczela; Vincent Huma - gitara; David Gadea - instr. perkusyjne; Swaeli Mbappe - kontrabas, moog; Manel & Imene Bolmokh, Leila Guinoun - chórki WYDANIE: Act Music, 30 październik 2020
Koncept
8.5
Wykonanie
8.5
Produkcja
8.9
OCENA CZYTELNIKÓW2 Votes
8.7
8.6
OCENA