Svetlost – Odron Ritual Orchestra

Svetlost to 11-osobowy zespół z z Pólnocnej Macedonii rezydujący w stolicy kraju – Skopje. Bazę dla ich twórczości stanowi awangarda lat 60. i 70. oraz dokonania takich zespołów jak chociażby Art Ensamble of Chicago i Sun Ra. Jednakże ekspresjonizm przepełniający ich muzykę znacznie wykracza poza historyczne wykony legend swobodnej improwizacji. Decydując się na granie tego rodzaju muzyki potrzeba znacznie więcej niż tylko jazzowy warsztat i szerokie umiejętności technicznie. Na „Odron Ritual Orchestra” słyszymy wewnętrzny puls całego zespołu ukazujący nie tylko ich zaangażowanie, ale i ducha tej niezwykle intensywnej i bogatej w wszelkie aspekty muzyki ambitnej, idącej pod prąd zastanym trendom.

Na płycie znajdziemy zaledwie dwie kompozycje rozciągnięte niemal do granicy 30 minut. Pozwala to słuchaczowi wpaść w swoisty trans, który utrzymuje się nawet kiedy rytmiczne przebiegi nie są już tak oczywiste i zastępują je momenty z dominacją kolektywnej improwizacji daleko wykraczającej poza tonalne centrum. Wbrew pozorom nie jest to jednak produkcja trudna w odbiorze. Muzyka nieustannie trzyma w napięciu, czasami kołysze, by potem zatrząść wymyślnymi harmoniami. Tematy są melodyjne i przetwarzane na zasadzie ostinatowych pochodów. Innymi słowy – dzieje się!

„Odron Ritual Orchestra” dedykowana jest każdemu kto potrzebuje odskoczni od utartych muzycznych szlaków. Dla poszukujących nowości, ale tej zakorzenionej w tradycji. I w końcu dla tych, których muzyczna wrażliwość pozwala w pełni docenić prawdziwe piękno tej nietuzinkowej i pełnej temperamentu muzyki. Polecam!

(Visited 5 times, 1 visits today)
Svetlost - Odron Ritual Orchestra
1. Towers 2. Alone Together SKŁAD: Ninoslav Spirovski - klarnet, saksofon sopranowy i tenorowy; Petar Hristov - saksofon sopranowy i altowy; Ivan Trajanoski - saksofon altowy i barytonowy; Vasko Bojadžiski - saksofon tenorowy; Bisera Bazer puzon; Vladan Drobicki -puzon; Kristijan Novkovski - perkusja; Dragan Teodosiev - perkusja, Konstantin Hadži Кocev - fortepian; Panče Bujukliev - minibrute; Deni Omeragić - kontrabas WYDANIE - PMG Jazz 2019
Koncept8.1
Wykonanie8.5
Produkcja7.9
8.2OCENA
Ocena czytelników: (2 Votes)
8.8