Cecilie Strange – spokój i melancholia w nordyckiej tradycji

Spokój, relaks oraz kontemplacja – odczucia zwiastujące nadejście macierzyństwa stały się podwalinami najnowszej płyty saksofonistki Cecilie Strange. Jej najnowszy album, zatytułowany „Beyond”, będzie miał premierę 9 czerwca i ukaże się nakładem April Records. Po świetnym przyjęciu poprzedniej płyty artystki, „Blikan” z 2021 roku, oczekiwania są wysokie.

„Beyond” to przestrzenna i melancholijna podróż, silnie osadzona w nordyckiej tradycji kulturowej i muzycznej. Kompozycje na płycie są hołdem dla bliskich osób artystki. Album rozpoczyna się utworem dedykowanym babci Cecili Strange, a jedna z córek artystki, Alice, nosi na jej cześć imię. Byssan Lull, jedyna kompozycja nieautorstwa Cecilie, to interpretacja folkowej kołysanki. Where My Heart Lives to z kolei dedykacja dla męża saksofonistki.

Płyta została nagrana z udziałem Petera Rosendala na pianinie, Jakoba Høyera na perkusji i Thommy’ego Anderssona na kontrabasie. Ci muzycy towarzyszyli Cecilie Strange również przy nagrywaniu jej dwóch poprzednich albumów. Artystka skomentowała współpracę, mówiąc: Wzajemne zrozumienie i muzyczna chemia między nami pozwala na swobodniejsze podejście do gry zespołowej. Nie było dyskusji na temat tego, kto weźmie jakie solo – cała nasza czwórka po prostu ustawiła się w kręgu i grała. W dwóch utworach na płycie gościnnie wystąpiła wokalistka Josefine Cronholm, dodając swój ujmujący głos.

Cecilie Strange, utalentowana saksofonistka, tworzy na „Beyond” niezwykle atmosferyczną muzykę. Jej kompozycje poruszają emocje i przenoszą słuchaczy w odległe, refleksyjne miejsca. Melancholijne dźwięki saksofonu doskonale współgrają z subtelnym fortepianem Petera Rosendala, pulsującą perkusją Jakoba Høyera i wibrującym basem Thommy’ego Anderssona. „Beyond”’ to album, który oczarowuje swoją delikatnością i głębią. Cecile Strange kontynuuje swoją muzyczną podróż, oferując słuchaczom wyjątkowe doświadczenie dźwiękowe. Jej talent i wyjątkowy styl tworzenia muzyki są niezaprzeczalne, a „Beyond” jest kolejnym potwierdzeniem jej artystycznego mistrzostwa.

Na płycie można dosłuchać się wyjątkowej harmonii między saksofonem Cecilie Strange a fortepianem Petera Rosendala. Ich wspólne występy tworzą pełne nastroju i emocji melodie, które przenikają do głębi duszy słuchacza. Saksofon w rękach Strange staje się wyrazistym głosem, przekazującym najskrytsze uczucia artystki. Rozmarzone brzmienie instrumentu w połączeniu z subtelnymi akordami fortepianu tworzy atmosferę spokoju i kontemplacji.

Kwartet, w którego skład wchodzą również Jakob Høyer na perkusji i Thommy Andersson na basie, stanowi solidne i zgrane tło dla improwizacji i dialogu między muzykami. Ich precyzyjna gra i wzajemne zrozumienie tworzą solidne fundamenty dla eksploracji muzycznych przestrzeni. W dwóch utworach, dzięki gościnnemu udziałowi wokalistki Josefine Cronholm, słyszymy piękne i delikatne partie wokalne, które doskonale wkomponowują się w całość.

Premiera albumu z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie wśród fanów saksofonowej muzyki i miłośników brzmień o głębokim przekazie. Cecilie Strange udowadnia, że jest artystką, która potrafi poruszyć serca słuchaczy i przenieść ich w emocjonalną podróż. „Beyond” to kontynuacją jej artystycznego rozwoju i eksploracji muzycznych granic.