Kinga Głyk „Dream”. To płyta marzenie…

Kinga Głyk – niezwykle utalentowana, 20-letnia gitarzystka basowa – stała się odkryciem nie tylko krajowej sceny jazzowej. W czerwcu 2016 jej filmik z nagraniem Tears in Heaven –przepięknej ballady Erica Claptona opracowanej na gitarę basową solo przez Jeffa Berlina – został umieszczony w sieci przez portal Bass Player United i uzyskał tam ponad 20 milionów wyświetleń! Adam Makowicz – światowej sławy pianista jazzowy i mistrz improwizacji –powiedział o niej: Muzyczne zdolności Kingi już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu.

Album „Dream” to dziewięć kompozycji, z których siedem skomponowała Kinga Głyk. Dwie to covery, Erica Claptona (Tears In Heaven) oraz Jaco Pastoriusa (Teen Town). Basistkę wspomogli zagraniczni muzycy, Anglik Tim Garland na saksofonie, pianista z Izraela Nitai Hershkovits oraz perkusista Gregory Hutchinson z Nowego Jorku. Płyta będzie dostępna na CD oraz LP (z kodem do ściągnięcia dodatkowych materiałów).  

Kinga to córka wspaniałego perkusisty Irka Głyka, współpracownika między innymi grupy SBB. Muzycznie nie poszła w stronę formacji Józefa Skrzeka, lecz zakochała się w jazzie. Mając zaledwie 20 lat, stoi na czele fantastycznego zespołu, grając w nim na gitarze basowej i komponując utwory. 

Ojciec nie był zachwycony moim wyborem instrumentu, sugerował fortepian, skrzypce albo gitarę, bo bardziej pasują do dziewczynek. Kiedy miałam 11 lat, udało mi się go namówić na kupno basu – wspomina Kinga

Mimo młodego wieku Kinga ma za sobą ponad 100 koncertów w całym kraju i za granicą. Gra z wybitnymi muzykami polskiej sceny muzycznej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat, grając w rodzinnym Głyk. P.I.K. Trio ze swoim tatą Irkiem (znanym wibrafonistą i perkusistą) i bratem Patrykiem (perkusja). Grała już z wieloma świetnymi muzykami, takimi jak: Jnr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.O), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł. Dzisiaj Kinga uważana jest za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej.

W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja” nagrany m.in. z Natalią Niemen, Joachimem Menclem, Juniorem Robinsonem czy Jorgosem Skoliasem. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje od m.in. Radiowej Trójki, Magazynu „Jazz Forum” i „Twój Blues”. W ankiecie Jazz Top i Blues Top została nominowana w kategoriach: Nowa Nadzieja, Gitara Basowa oraz Odkrycie Roku. W lutym 2016 roku Kinga nagrała swoją drugą autorską CD Live „Happy Birthday”. W nagraniach wzięli udział wybitni artyści: Paweł Tomaszewski, Andrzej Gondek, Kuba Gwardecki oraz Ireneusz Głyk.

.