Ruszył Festiwal Radio Azja!

Już za chwilę Warszawę zaleją azjatyckie dźwięki. Przed nami cztery dni fantastycznych koncertów, warsztatów i spotkań z artystami.

Na scenie TR Warszawa oraz klubu Pogłos pojawi się pełne spektrum azjatyckiej muzyki – od rytualnych pieśni, unikatowych nagrań terenowych, przez taneczne brzmienia klubowe, melodyjne, avant-popowe piosenki, po ambient i elektronikę. Każdego dnia, w ramach jednego wydarzenia wystąpi dwóch wykonawców, każdy wieczór będzie miał inną energię i charakter, każdy z nich polecamy!

Dzisiejszy wieczór to prawdziwa uczta dla ucha. Koncert rozpocznie Midori Hirano ze swoim solowym projektem. Jej minimalistyczne kompozycje opierają się na połączeniu brzmień akustycznych z eksperymentalną mieszanką nowoczesnych, cyfrowych dźwięków. Występ Jana Jelinka i Masayoshi Fujity to zestawinie elektronicznych tekstur i głębokich, pełnych detali wibrafonowych improwizacji.

Piątek planujemy w tanecznym klimacie Bollywood. Radosny, indyjski pop, bhangrowe rytmy, energetyczne dźwięki, hip-hopowe rymy i elektronika – to wszystko podczas koncertu RSVP Bhangra oraz występu charyzmatycznego Indian Mana.

W sobotę zapraszamy na spotkanie z japońskim zespołem Tennniscoats, ich ujmujące, wpadające w ucho, oniryczne melodie balansują na krawędzi avant-popu i psychodelicznego folku. Gwiazdą wieczoru będzie znany już warszawskiej publiczności Hyunjin Bek ze swoim nowym projektem KimOki Saturnballad. Nostalgiczno-wybuchowym, pełnym emocji balladom w wykonaniu Hyunjin Beka towarzyszyć będą jazzujące dźwięki saksofonu, kontrabasu i gitary. 

Ostatni dzień festiwalu nawiązuje do korzennej muzyki Azji. Na początek zespół Baliphonics ze Sri Lanki, współczesne, progresywne brzmienie połączone z muzyczno-tanecznym rytuałem „bali”, służącym wygnaniu złych mocy. Na koniec Kink Gong – jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla muzyki Azji. Kolekcjoner ginących dźwięków, twórca muzycznych kolaży podszytych niepokojącą elektroniką.

W weekend zapraszamy również do udziału w Akademii Radia Azja, w ramach której praktyczne warsztaty muzyczne poprowadzi zespół Baliphonics, a energetycznych, indyjskich tańców uczyć będzie formacja RSVP Bhangra. Proponujemy również rozmowę i wspólne muzykowanie z zespołem Tennisoats oraz projekcję filmu dokumentującego muzyczną wyprawę Laurenta Jeanneau (Kink Gong) w poszukiwaniu ginących dźwięków i tradycji. Wstęp na wszystkie wydarzenia Akademii Radia Azja jest bezpłatny.

PROGRAM KONCERTÓW

.