Krzysztof Pacan – Story of 82

„Story of 82” to druga autorska płyta Krzysztofa Pacana – kontrabasisty, kompozytora i producenta muzycznego. Na polskiej scenie jazzowej znany doskonale, chociażby ze współpracy z takimi artystami jak: Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski czy Urszula Dudziak. Tytuł albumu nawiązuje do daty urodzin muzyka i jak sam twierdzi jest on w pewnym sensie jego muzyczną autobiografią, podsumowaniem, ale też określeniem kierunku, w którym chciałby dalej podążać.

Na płycie znajdziemy siedem perfekcyjnie skrojonych kompozycji, które wpisują się w szeroko pojęte brzmienie jazzowego mainstreamu. Tradycja jest czymś od czego warto wyjść, ale później w umiejętny sposób można się jej wymykać. Uważam, że najbardziej wartościowe rzeczy rodzą się pod wpływem wcześniej ugruntowanych ścieżek – wierzę w umiejętną fuzję starego z nowym, natomiast muzyka tworzona w oderwaniu od znajomości podstaw i tradycji często brzmi karykaturalnie. Dlatego staram się łączyć wpływy mistrzów z lat 60. z moim autorskim podejściem i oryginalnymi melodiami. – podsumowuje autor płyty, który najdobitniej opisuje jej stylistykę.

O fachowości tego nagrania świadczy już sam jego skład. Liderowi udało się zaprosić artystów najwyższego formatu wśród których znaleźli się m.in.: Piotr Wyleżoł (fortepian), Radek Nowicki (saksofon) i Krzysztof Dziedzic (perkusja). Materiał na płycie jest wystarczająco różnorodny, aby przypaść do gustu naprawdę szerokiej publiczności. Któż bowiem mógłby być obojętny wobec tak pięknych kompozycji jak Three Four Ballad czy A Little More to the Story z udziałem Marty Zalewskiej na violi da gamba. W obu przypadkach autor popisuje się nieskazitelnym poczuciem melodyki i pokładami lirycyzmu, które zaczerpnięte mogą być tylko ze słowiańskiego gruntu. Na płycie znajdziemy też pozycje z solidnym groovem (Space Impact), pięknie rozbudowaną narracją (Serotonin Inhibitors) i szczyptą awangardy (Interlude I II III IV).

Jak na współczesne jazzowe standardy „Story of 82” to dzieło łatwe do przyswojenia, ale również bardzo trwałe i z łatwością zapadające w pamięci słuchacza. Krzysztof Pacan, opierając się w głównej mierze na dostępnych muzycznych formułach, potrafił nadać swojej muzyce polotu i rozmachu, i to zarówno wtedy kiedy operuje frazą klasycystycznej melancholii, jak i jazzowej witalności.

1. Story of 82 2. Ggantija Temples 3. Three Four Ballad 4. Space Impact 5. Serotonin Inhibitors 6. Interlude I II III IV 7. A Little More to the Story SKŁAD: Krzysztof Pacan – gitara basowa; Piotr Wyleżoł – fortepian; Radek Nowicki– saksofon tenorowy i sopranowy; Krzysztof Dziedzic – perkusja; Marta Zalewska – viola da gamba i fidel renesansowa WYDAWNICTWO: Audio Cave, 16 Październik 2020
Koncept
7.8
Wykonanie
8.5
Produkcja
7.8
OCENA CZYTELNIKÓW1 Vote
8.5
8
OCENA