Elementy świata Ludovica Einaudiego!

Ludovico Einaudi, kompozytor i pianista, którego wyjątkowy styl muzyczny jest ceniony na całym świecie, prezentuje nowy album „Elements”, wydawany pod szyldem wytwórni Decca. 

Album „Elements” został nagrany we włoskim domu kompozytora i zawiera 12 utworów, w których przeplatają się fortepian, smyczki, perkusja, gitara i instrumenty elektroniczne, a inspiracją do jego powstania  były elementy natury, teorie naukowe i matematyczne, formy muzyczne i dzieła sztuki. 

Mówi Einaudi: Dostrzegłem nowe obszary – znajdujące się na krawędzi tego, co wiem i czego nie wiem – które od dawna chciałem wykorzystać twórczo: mity o stworzeniu, układ okresowy pierwiastków, geometria Euklidesa, pisma Kandinskiego, natura dźwięku i barwy, pędy dzikich traw na łące, różnorodne krajobrazy. Przez dłuższy czas chodziłem, mając w głowie mętlik obrazów, myśli i uczuć. W pewnym momencie wszystko stopniowo znalazło swoje miejsce, jakby wszystkie te elementy były częściami jednego świata, a ja wraz z nimi.

Einaudi zebrał grupę utalentowanych muzyków, “zespół Ludovica”, którzy wraz z nim dokonali nagrań. Są wśród nich Francesco Arcuri, Marco Decimo, Mauro Durante, Alberto Fabris, Federico Mecozzi oraz Redi Hasa. W nagraniach wziął także udział holenderski zespół smyczkowy Amsterdam Sinfonietta, pochodzący z Berlina muzyk grający na elektronicznych instrumentach Robert Lippok, a także perkusiści z Parco della Musica w Rzymie, brazylijski perkusista Mauro Refosco i słynny skrzypek Daniel Hope, który występuje w pierwszym utworze, Petricor.

Einaudi jest autorem projektu graficznego okładki albumu – rysunku przedstawiającego różnorodne symbole i obrazy, które stanowią odzwierciedlenie zawartości muzycznej albumu. Jeżeli to nie jest muzyka, to jest to mapa myśli: coś wyraźnego i odrębnego, czasem zazębiającego się ze sobą: punkty, linie, kształty, fragmenty trwającego wewnętrznego przypływu.

Spis utworów:

1. Peticor

2. Night

3. Drop

4. Four Dimensions

5. Elements

6. Whirling Winds

7. Twice

8. ABC

9. Numbers

10. Mountain

11. Logos

12. Song For Gavin

Einaudi skomponował muzykę do ponad 20 filmów, w tym takich, jak „Shane Meadows”, „This Is England” i jego telewizyjne kontynuacje „This Is England ‘86” (za który otrzymał nominację do BAFTA), „This Is England ‘88” oraz kolejny „This Is England ‘90”, w którym pojawi się między innymi muzyka z albumu „Elements”. Einaudi napisał także muzykę do nominowanego do Oscara filmu „Untouchables” („Nietykalni”), jak i do telewizyjnej serii Rickiego Gervaisa „Derek”.

Einaudi występował w wypełnionych po brzegi najbardziej prestiżowych salach świata; ostatnio w wyprzedanych salach w Pekinie, w Operze w Sydney i w Blenheim Palace w Wielkiej Brytanii. Jego muzyka była klasyfikowana jako minimalistyczna, klasyczna, ambient i nowoczesna, ale w rzeczywistości wymyka się ona łatwym etykietom. Einaudi najlepiej to podsumowuje: W mojej muzyce można odnaleźć elementy klasyczne, ale ja zawsze byłem otwarty na przeróżne wpływy, z jakimi się zetknąłem, od muzyki afrykańskiej i ludowej po rock. 

Przypomina zespół Radiohead bez śpiewaków: fortepianowe medytacje z delikatnym towarzyszeniem elektroniki – Record Collector

Bezdyskusyjny król klasyczno-popowego crossoveru – The Times

Bardzo płodny muzyczny mariaż prostoty z głębią – Scotsman

Jeden z najbardziej popularnych pianistów i kompozytorów współczesnych – Classic FM