Mirna Bogdanović – między jazzem a artpopem

Bośniacko-słoweńska wokalistka Mirna Bogdanović już w wieku dwóch lat musiała zmierzyć się z niewyobrażalnymi trudnościami – w wyniku wojny wraz z rodzicami zmuszona została do ucieczki z kraju. Obecnie jest już mocno zakorzeniona na berlińskiej scenie, dając się poznać jako emocjonalna autorka, nagradzana wokalistka i wykonawczyni. Jej drugi album „Awake” ukaże się 12 maja nakładem Berthold Records.

Pierwszy album artystki zdobył w roku 2020 prestiżową Deutscher Jazzpreis za debiut. Najnowsza płyta wyprodukowana została przez znanego londyńskiego ultiinstrumentalistę/producenta Chrisa Hysona (Snowpoet). Bogata paleta barw jaką znajdziemy na albumie jest odzwierciedleniem muzycznej edukacji Mirny. Już jako dziecko grała na fortepianie. Dzięki ojcu wsłuchiwała się w brzmienia bałkańskiego rocka. Studia z takimi osobistościami jak Kurt Rosenwinkel, Greg Cohon i Judy Niemack w Jazz Institute of Berlin okazały się ważnym krokiem naprzód i sprawiły, że otrzymała nagrodę Downbeat Student Award za wybitne osiągnięcia.

Poetyckie teksty w „Awake” odzwierciedlają złożone warstwy emocji, które narosły po niełatwych życiowych wydarzeniach ostatnich lat. Clocks zajmuje się poczuciem kryzysu egzystencjalnego i nieuchronnym upływem czasu jaki nas dotyka. Moving On spogląda wstecz na związek, przywołując momenty trudne, a niekiedy wręcz raniące. Instrumentalny May ma odniesienia do czasu gdy Mirna występowała jako klasyczna pianistka i sięga inspiracją ku kompozycjom Debussy’ego.

Starannie zaaranżowane kompozycje Bogdanović swoją zniuansowaną złożonością oraz energiczną improwizacją, wpisują się w naturalny sposób w lukę pomiędzy jazzem, a artpopem. Silny głos wokalistki wciąga słuchacza w świat jej najskrytszych myśli i uczuć, tworząc osobisty, intymny przekaz.

SKŁAD: Mirna Bogdanović – wokal, Kalemba; Povel Widestrand – instr. Klawiszowe; Peter Meyer – gitara; Felix Henkelhausen – bas; Philip Dornbusch – perkusja; Paul Santner – ukulele; Asger Uttrup Nissen – saksofon altowy; Rothko String Quartet

Fot. Dovile Sermokas