Beyond The Event Horizon – Event Horizon

●●●●●●●○○○

1. 4CE 2. Movement Cycle 03. Unknown Void 4. Psycho Whisper 5. Sharper6. Event Horizon 7. Post Waltz 8. Shanita

SKŁAD: Maras – gitara, Kowal – gitara, Jakub – bas, Paweł – perkusja, Tytus – klawisze PRODUKCJA: Beyond The Event Horizon

WYDANIE: 2013 – niezależne

Zespół Beyond The Event Horizon poznałem w Poznaniu, kiedy grali jeszcze w starym składzie z wokalistką. Do obecnej pory wiele się zmieniło – pozycję basisty zajął Kuba Puszyński, a grupa zrezygnowała z wokalu i zajęła się tworzeniem instrumentalnym. Tak piszą o sobie na swojej stronie internetowej: Twórczość formacji Beyond the Event Horizon to ogólnie rzecz ujmując alternatywny post rock/ metal, lecz nie do końca trzymający się ustalonego schematu. Oparte na prostych riffach długie utwory o kosmicznym przestrzennym wybrzmieniu zabierają słuchaczy w pełną wrażeń podróż po wszechświecie.

Beyond The Event Horizon podczas koncertu  na Post Rock Festival

Jakiś czas temu otrzymałem pierwszy longplany grupy z Poznania. Cóż mogę o nim powiedzieć? Generalnie album jest konsekwentny w trzymaniu klimatu i nastroju. Wszystkie utwory budują specyficzną „kosmiczną” atmosferę. Mimo że w pewnym momencie ma się wrażenie, iż poszczególne kawałki są podobne, to nie można zarzucić poznaniakom nudzenia. Znajdziemy tutaj zarówno stricte rockowo-metalowe zagrywki, jak np. Movement Cycle czy Psycho Whisper, elektronikę rodem z dzieł Jeana Michela Jarre’a (Unknown Void, Psycho Whisper), matematyczno-psychodeliczne szaleństwo(Sharper) i nastrojowe, klimatyczne, momentami niepokojące zagrania w wielu utworach. Moim faworytem jednak nadal pozostaje tytułowy ulubieniec Event Horizon. Sam co prawda większość utworów znałem z koncertów, zarówno z wokalistką, jak i bez, więc mam porównanie i szczerze stwierdzam, że wersje studyjne są raczej zajawką możliwości zespołu, ponieważ kompozycje ze sceny brzmią o wiele lepiej niż w słuchawkach, a na płycie brakuje nieco żywiołowości i energii, które wypływają odpowiednio podczas występów. Album jednak godny polecenia każdemu miłośnikowi postowych klimatów i kosmicznego bujania.

BEYOND THE EVENT HORIZON – EVENT HORIZON