3. Urodziny Winyl Marketu – „Tribute to Polish Jazz”

Od 3 lat wydarzenia Winyl Marketu zaspokajają gusta zagorzałych kolekcjonerów winyli, ale również tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z czarnym krążkiem. Jubileusz warszawskiej inicjatywy propagującej kulturę winylową odbędzie się w sobotę 21 października pod hasłem „Tribute to Polish Jazz”. Przez cały dzień w klubie DZiK czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. targi płytowe, panel dyskusyjny z udziałem legendy polskiego jazzu Andrzeja Dąbrowskiego, a wieczorem koncert Mr Krime Live Band oraz afterparty, na którym zagrają Envee i Kwazar.

18 edycji imprez z cyklu Winyl Market, 2 edycje Record Store Day Warsaw, czyli  międzynarodowego święta kultury winylowej, oraz wiele imprez w kraju, w których uczestniczyli, współorganizowali lub którym patronowali – taki jest bilans trzyletniej działalności inicjatywy Macieja Kopcia o nazwie Winyl Market.

Winyl Market znacznie rozwinął swoją działalność przez ostatnie 3 lata. Współpracują z nami wystawcy płytowi nie tylko z Warszawy, ale z całego kraju, są z nami także wystawcy oferujący sprzęt i akcesoria do winyli. Na każdej imprezie pojawia się duże grono zarówno stałych, jak i nowych kolekcjonerów płyt winylowych. Dodatkowo urozmaicamy wydarzenia, organizując koncerty, wystawy czy spotkania z ciekawymi osobami. Uczestnicy naszych imprez to prawdziwi fani muzyki, a tendencja zainteresowania winylami w kraju i na świecie jest nadal zdecydowanie wzrostowa – podkreśla organizator Winyl Marketu.

Mr. Krime

Nadchodzący jubileusz trzyletniej działalności Winyl Marketu w stołecznym klubie DZiK organizatorzy postanowili świętować tematycznie, oddając hołd polskiej szkole jazzu. U wystawców płytowych uczestniczących w imprezie spodziewać się można większej niż zwykle ilości winyli spod znaku pol-jazz, a DJ-e, którzy tradycyjnie zagrają na żywo swoje sety podczas targów, tym razem umilać będą buszowanie pośród płyt głównie przy dźwiękach z tego gatunku. Ponadto będzie można obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę okładek polskich jazzowych klasyków, również z kultowej serii Polish Jazz.

O godzinie 18:00 na piętrze klubu DZiK rozpocznie się panel dyskusyjny pt. „Re: Polish Jazz” z udziałem znamienitych gości: Andrzeja Dąbrowskiego, Sebastiana Jóźwiaka (manager i wydawca zespołu EABS),  Piotra Kabaja (szef Warner Music Poland), Tomasza Szachowskiego (redaktor Polskiego Radia i Jazz Forum). Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Kajetan Prochyra, który tak zapowiada dyskusję: Re jak reply, replay, remix – a może repolish? „Kultowa seria wydawnicza Polish Jazz”  to wiedzą wszyscy. Ale czym Polish Jazz był tak naprawdę? Co z jego dziedzictwa przetrwało do dziś? Czy da się wskrzesić legendę? W całości? We fragmencie? A może tylko w remiksie? Odpowiedzi poszukamy wspólnie z muzykami, którzy dla Polish Jazz nagrywali, oraz z tymi, którzy w tej muzyce znajdują inspiracje. 

Wieczorne świętowanie urodzin Winyl Marketu to koncert Mr Krime Live Band oraz afterparty, na którym zagrają znani ze swego kunsztu Envee i Kwazar. Oboje grają bardzo eklektycznie, wiec spodziewać się można najróżniejszych rytmów, wyłącznie najlepszego sortu.

Envee

Mr Krime Live Band – to kolektyw znanego szerzej pod pseudonimem Mr Krime Wojciecha Długosza, który jest legendarnym w kraju dj-em i  pionierem polskiego turntablismu, czyli sztuki wykorzystywania gramofonu jako instrumentu muzycznego. Z wykształcenia skrzypek i kompozytor, jest również muzykiem instrumentalistą (instrumenty klawiszowe, perkusja), producentem muzycznym i twórcą muzyki do spektakli teatralnych. Miał okazję współpracować z wieloma znaczącymi postaciami polskiej sceny jazzowej (i nie tylko), takimi jak Sławomir Jaskułke, Joachim Mencel, Wojciech Waglewski, Aga Zaryan, Jorgos Skolias, Jarek Śmietana. Na urodzinach Winyl Marketu wystąpi ze swoim zespołem Mr Krime Live Band w niecodziennym składzie. Wraz z Krimem, który gra tu na perkusji, zagrają: Piotr Wyleżoł – jeden z najbardziej uznanych polskich pianistów, którego nadchodzący album ukaże się na winylu w serii Polish Jazz,  Olaf Węgier – wybitny saksofonista, współpracujący m.in. z EABS, Flue i Derrickiem Mckenzie z Jamiroquai oraz wirtuoz gitary basowej z Bielska, współpracujący z wieloma muzykami m.in. sceny jazzowej, takimi jak Jan Ptaszyn Wróblewski czy Wojciech Karolak – Robert Szewczuga.  Na koncercie spodziewać się można muzyki o wielu kolorach i różnej dynamice, opartej na solidnym groovie, a także okraszonej rasowymi improwizacjami.

Kwazar

Envee – przedstawić go jako jednego z najbardziej cenionych w Polsce producentów to absolutne minimum. Maciej Goliński aka Envee to dj, muzyk i współtwórca uznanego w kraju jak również za granicą, kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje (Innocent Sorcerers) działającej od 2003 roku.  Niezwykle pozytywna i barwna osobowość polskiej sceny klubowej. Od lat czaruje wysmakowanymi, eklektycznymi setami spod znaku HQ, dalekimi od komercyjnych brzmień. Muzyka afrykańska, brazylijska, tradycje kubańskie i portorykańskie, aż do nowojorskiego disco i hip–hopu to rytmy wpisujące się w jego swoistą wizytówkę.

Kwazar – to jedna z najbardziej zasłużonych postaci na polskiej scenie basowej. DJ, producent, inżynier dźwięku, promotor, wydawca. Zaczynał w 2000 roku w kultowej Radiostacji, by później działać w Radiu BiS oraz Radiu Kampus. Tworzył Bass Brigade i był członkiem Respecta Kru, później współtworzył elektroniczno-soulowy duet Temper Temple. Jego kolekcja szybko zaczęła się rozrastać i dziś można w niej znaleźć reprezentantów każdego stylu. Sety tworzy starannie, przywiązując wielką wagę do budowania klimatu, często zaskakuje selekcją, wplatając między numery zaprzyjaźnionych producentów również swoje utwory, edity i remixy.  Produkuje, nagrywa, miksuje i masteruje w swoim Gagarin Studio. Jest absolwentem Red Bull Music Academy Barcelona 2008.

Patroni medialni: Radio Kampus, Co Jest Grane 24, Going, Jazzsoul, Soulbowl, Jazz Forum.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

BILETY

Część dzienna – tragi płytowe, panel dyskusyjny, wystawa (14:00-20:00): Wstęp wolny

Wstęp na koncert (start 22:00): 25 PLN

Afterparty po koncercie (23:00-05:00): 15 PLN

(Bilety do nabycia w dniu imprezy w klubie)

O Winyl Market:

Winyl Market to cykl znanych w całym kraju targów winylowych wraz z towarzyszącymi im występami dj-ów na żywo i innymi atrakcjami. Jest również organizatorem imprez muzyczno-winylowych, takich jak Record Store Day Warsaw (światowe winylowe święto w swojej warszawskiej odsłonie) oraz innych eventów, m.in.: Electronic Beats Record Fair (z marką T-Mobile Electronic Beats), Record Love A Fair (ze stołecznym klubem Miłość), Targi Muzyczne podczas Red Bull Academy Weekender czy cykliczna impreza targowa Winyl i Książka.

Inicjatywa powstała dla diggerów, beat makerów oraz zwyczajnych miłośników i pasjonatów winylowego nośnika; dla tych, którzy cenią sobie jakość i estetykę płyt winylowych. Działania Winyl Marketu integrują grupę społeczną składającą się z ludzi, dla których muzyka jest nieodzownym elementem życia. Jest to jedna z inicjatyw fundacji Poprostu Kultura, mającej na celu przede wszystkim wspieranie i rozwój wszelkiej działalności kulturalnej, głównie poprzez promocję oraz organizację przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych.

http://winylmarket.pl/