Elena Mindru w projekcie symfonicznym

Wokalistka Elena Mîndru, po ubiegłorocznej płycie nagranej z udziałem między innymi Adama Bałdycha powraca z nowym projektem – pierwszym w jej dyskografii albumem łączącym jazz z muzyką symfoniczną. Na płycie znalazły się własne kompozycje Artystki, kolędy oraz tradycyjne pieśni z Rumunii i Finlandii. Album zatytułowany „Hybrid” będzie miał premierę 11 listopada 2022 i wydany zostanie w formatach CD, LP oraz Blu-ray.

 
Nagrania są pokłosiem projektu rozpoczętego przed trzema laty we współpracy Mołdawską Narodową Orkiestrą Młodzieżową (Moldovan National Youth Orchestra). Pandemia wykluczyła możliwość wspólnych koncertów, stąd też występy odbywały się w formule hybrydowej: wokalistka i jazzowe trio dołączyli do Orkiestry poprzez video-transmisję. „Hybrydowość” stałą się motywem przewodnim całego projektu objawiając się jeszcze innych jego aspektach.

Utwory zaśpiewane są w trzech różnych językach – rumuńskim, angielskim i fińskim, tworząc multikulturowy przekaz łączący utwory osadzone w tradycji dwóch krajów z którym związana jest – pochodząca z Rumunii i mieszkająca od laty w Finlandii – Artystka oraz autorskie kompozycje Eleny Mindru i Tuomasa J. Turunena. W programie znalazły się zarówno utwory premierowe, jak i kompozycje znane już z poprzednich albumów Eleny Mindru i jej zespołu.

„Hybrid” to również połączenie dwóch muzycznych stylistyk: jazzu oraz klasyki reprezentowanych przez kwartet i orkiestrę symfoniczną. Utwory oferują słuchaczowi zróżnicowaną paletę nastrojów i emocji. Wiele z nich koncentruje się na refleksji nad dzieciństwem. Począwszy od rozpoczynającego płytę utworu Luca napisanego przez Tuomasa J. Turunena po narodzinach jego (i Eleny Mindru) dziecka, aż po finałowy O, ce veste minunată – rumuńską pieśń bożonarodzeniową.

Warto również zwrócić uwagę na utwór 100 Romania napisany z okazji setnej rocznicy niepodległości Rumunii. W tej, trwającej kwadrans suicie, znajdziemy fragmenty trzech popularnych rumuńskich tematów folkowych.

Artyści:

Elena Mîndru – wokal, Tuomas J. Turunen – fortepian, Oskari Siirtola – kontrabas i gitara basowa, Anssi Tirkkonen – perkusja oraz The Moldova National Youth Orchestra pod dyrekcją Andriano Mariana.

(Visited 25 times, 1 visits today)