Michael Arbenz 2 by Daniel Infanger
Michael Arbenz 2 by Daniel Infanger

Klasycyzm przez jazzowe okulary – Michael Arbenz i jego nowa wizja

Classicism Cover

Michael Arbenz, renomowany szwajcarski pianista jazzowy, znany przede wszystkim ze swojej pracy w ramach VEIN Trio, przedstawia swoją najnowszą solową płytę zatytułowaną „Classicism – A Point of View”, której premiera planowana jest na 15 marca. Ten wyjątkowy album stanowi kontynuację sukcesu jego solowego wydawnictwa z 2023 roku, „Reflections of D”, będącego hołdem dla jego idola, Duke’a Ellingtona. Arbenz, będący wirtuozem zarówno w dziedzinie muzyki jazzowej, jak i klasycznej, na nowym albumie dokonuje eksploracji języka muzyki tej drugiej, filtrując go przez pryzmat własnej muzycznej ciekawości i unikalnego „punktu widzenia”.

Album „Classicism – A Point of View” rzuca światło na solową grę pianistyczną Arbenza, wzbogaconą o efekty elektroniczne, dodające współczesnego sznytu jego oryginalnym kompozycjom. Każdy utwór na płycie czerpie inspirację z dzieł wielkich kompozytorów muzyki klasycznej, jednocześnie oferując słuchaczom nowe, nieoczekiwane interpretacje.

Brilliant Moon, inspirowany Clair de Lune Claude’a Debussy’ego, rozpoczyna się od nastroju impresjonistycznego, by przejść w rozległą improwizację. Z kolei Where It Springs Into Being nawiązuje do słynnego Preludium C-dur Johanna Sebastiana Bacha, oferując unikalną perspektywę za pomocą polifonicznych improwizacji oraz energicznych fraz bluesowych.

Na albumie znajdziemy również dwa utwory inspirowane Johannem Brahms’em: The Roadside Tavern, gdzie Arbenz przekształca Taniec Węgierski nr 5 w groovingową konwersację sam ze sobą, oraz Lullaby, będący eteryczną, oniryczną improwizacją. Album zamyka Riding for a Fall, solowa perła pianistyczna, która czerpie z Koncertu na klarnet Paula Hindemitha, pierwotnie napisanego dla ikony jazzu, Benny’ego Goodmana.

Arbenz, oddalając się od oczekiwań wobec typowego albumu solowego na fortepian, poprzez zastosowanie nowoczesnych technik produkcji, rozszerza swoją paletę dźwiękową i przesuwa album w bardziej współczesną przestrzeń. W ten sposób, każda kompozycja buduje konkretne połączenie ze światem muzyki klasycznej, oferując słuchaczom wgląd zarówno w to, co znajome, jak i niespodziewane.

Arbenz, będący płodnym uczestnikiem sceny jazzowej w Szwajcarii, może pochwalić się karierą pełną międzynarodowych tournée po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Ameryce Południowej, gdzie występował i nagrywał z wieloma wybitnymi muzykami współczesnego jazzu międzynarodowego, takimi jak: Greg Osby, Glenn Ferris, Dave Liebman, Marc Johnson, Wolfgang Puschnig i Andy Sheppard.

„Classicism – A Point of View” Michaela Arbenza to album, który nie tylko ukazuje jego mistrzowską technikę pianistyczną, ale również głęboką miłość i szacunek do muzyki klasycznej, reinterpretowaną przez pryzmat jazzu. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ceni sobie muzyczne eksploracje na najwyższym poziomie.