Maciej Zieliński laureatem nagrody za najlepszą muzykę

Polski kompozytor – Maciej Zieliński, oraz Amerykanin – Howe Gelb, otrzymali nagrodę specjalną „za najlepszą muzykę do filmu fabularnego” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. Nagrodzona ścieżka dźwiękowa powstała do amerykańskiego filmu „Quantum Cowboys” w reż. Geoff’a Marslett’a. Sponsorem nagrody
jest francuski SACEM.

Geoff Marslet jest twórcą niezależnym, zajmującym się animacją. Jego film „The Phantom 52” otrzymał wiele nagród i nominacji, w tym na Sundance Film Festival. Jego najnowsza produkcja – „Quantum Cowboys” – to western, ale także historia odnosząca się do fizyki kwantowej, podróży w czasie i teorii światów równoległych. Film operuje różnymi technikami animacyjnymi, a także scenami z tradycyjną grą aktorską. Poszczególne techniki są przypisane do określonych wątków i podpowiadają widzowi czy obserwowane wydarzenia są „ustalone”, czy też bohaterowie będą je mogli jeszcze zmienić w kolejnym zapętleniu zdarzeń.

Amerykański twórca i piosenkarz Howe Gelb skomponował do filmu „Quantum Cowboys” piosenki country i muzykę instrumentalną osadzoną w tej stylistyce. Maciej Zieliński dołożył współcześnie brzmiącą muzykę elektroniczną, a także utwory gitarowe budujące pomost pomiędzy światami dźwiękowymi obu kompozytorów. Dzięki temu pozornie odległe brzmienia bardzo ciekawie koegzystują w filmie, wspierając oryginalny sposób opowiadania historii przez Geoff’a Marslett’a.

Współpraca z Geoff’em była fascynująca i bardzo stymulująca intelektualnie – mówi Maciej Zieliński – Starałem się sprostać muzycznie niezwykle oryginalnej narracji filmu i pomóc połączyć tak odległe światy jak dziki zachód i historie nawiązujące do fizyki teoretycznej.

Maciej Zieliński znany jest polskiej publiczności kinowej z takich filmów jak: „Gry uliczne”, „Nigdy w życiu”, „Tylko mnie Kochaj” czy serialu „Kryminalni”. Od wielu lat komponuje także muzykę filmową do zagranicznych produkcji niezależnych i kina artystycznego. „Quantum Cowboys” to jego szósta produkcja amerykańska i druga nagrodzona za muzykę. Pierwszą – „Best Score” na New Filmmakers LA Awards (gali międzynarodowych nagród kina niezależnego) otrzymał w roku 2019 za muzykę do filmu „Alaska is a Drag”. Filmy amerykańskie z jego muzyką pojawiły się w konkursach na takich festiwalach jak: Tribeca Film Festival („Initials S.G.”) oraz Shanghai International Film Festival („Since August”). W Polsce otrzymał dotychczas 4 nominacje do Polskich Nagród Filmowych „Orły” za muzykę do filmów: „Fotograf”, „Sługi Boże”, „Sługi Wojny” oraz „Gierek”. Jest autorem wielu piosenek. Aktywnie działa także na gruncie muzyki poważnej.

(Visited 4 times, 1 visits today)