Zmiany nie dokonują się z dnia na dzień – aby były trwałe, należy poświęcać im czas i energię, mówić o nich i przekonywać do ich wprowadzania innych ludzi. Wyprodukowany na potrzeby platformy PLAY KRAKÓW cykl muzyczny „Muzyka dla Ziemi – minikoncerty z przekazem”, w którym udział wzięli Paweł Domagała, Baranovski i Skubas, to nie tylko akustyczne koncerty zrealizowane w zielonej scenografii z widokiem na Wawel. To również projekt, w którym znani i lubiani artyści opowiadają o tym, jak możemy przekształcać otaczający nas świat dzięki wprowadzeniu drobnych zmian do swojego życia codziennego. Pierwszy koncert pojawi się na platformie PLAY KRAKÓW już 8 kwietnia 2021 roku, a premierę dwóch kolejnych zaplanowano na 15 i 22 kwietnia. Koncerty będą dostępne wyłącznie online za symboliczną opłatą 10 zł. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i KBF. Partnerem merytorycznym cyklu jest Open Eyes Economy Summit.
Pomysł, by zrealizować cykl uświadamiających koncertów, pojawił się w KBF już kilka miesięcy temu. Projekt ma na celu promowanie ekologicznych postaw z pomocą znanych i zaangażowanych artystów. Organizatorzy chcą pomóc w tworzeniu mody na bycie eko, zachęcać do drobnych zmiany w życiu codziennym, które przysłużą się naturze i środowisku.
Wiemy, że ten cykl to mały krok w kierunku uświadamiania społeczeństwa w tematach zrównoważonego rozwoju i kropla w morzu potrzeb, ale wierzymy, że od takich małych kroków trzeba właśnie zacząć, by zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom żyło się na tej planecie lepiej. Artyści zapoczątkowali wiele zmian społecznych w ostatnich dziesięcioleciach. Również tym razem ich głos może stać się inspiracją dla nas wszystkich. I na to liczymy! – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.
Pierwsza seria kameralnych, akustycznych koncertów została nagrana w foyer Centrum Kongresowego ICE Kraków.
Rozmowy z artystami i koncerty
Do współpracy przy projekcie zaproszono polskich artystów znanych z troski o naszą planetę i propagowania zdrowego trybu życia. Każdy koncert poprzedza prowadzona przez Agnieszkę Szydłowską rozmowa dotycząca ekologicznych rozwiązań, zmian stylu życia i codziennych wyborów.
Od 8 kwietnia dostępny na PLAY KRAKÓW będzie kameralny koncert Pawła Domagały, poprzedzony rozmową, w której muzyk wraz z żoną Zuzą Grabowską oraz ekspertem Maciejem Skinderowiczem z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie opowiedzą o tym, ile i jak kupują artyści, gdzie chodzą po warzywa i co z tym wszystkim wspólnego ma… militarna kurtka Pawła z wojny koreańskiej.
15 kwietnia światło dzienne ujrzy koncert Baranovskiego, a w rozmowie artysty z Joanną Kędziołką z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste będzie można poznać jego codziennie praktyki i poszukać odpowiedzi na pytanie, co robić, żeby marnować jak najmniej.
Ostatni z koncertów, na którym wystąpi Skubas, trafi na PLAY KRAKÓW 22 kwietnia. Towarzyszyć mu będzie rozmowa z Maciejem Otrębskim (roslinniejemy.org) dotycząca kuchni wegetariańskiej i jej walorów. Muzyk opowie, co zmieniło się w jego życiu po odstawieniu produktów mięsnych, co mają wspólnego góry z orzeszkami, a także zdradzi… jak się wabi jego pies..
Zgodnie z filozofią zero waste scenografia koncertów została przygotowana z elementów wykorzystywanych przy poprzednich produkcjach KBF – można będzie w niej odnaleźć m.in. kwiaty, które zebrano z przestrzeni biurowych, czy plakaty z innych wydarzeń i festiwali.
Za dobór specjalistów rozmawiających z artystami odpowiada partner merytoryczny cyklu – OEES (Open Eyes Economy Summit), który od lat wspiera działania ekologiczne i promuje modę na bycie eko.
Wielbiciele obserwowania wydarzeń kulturalnych zza kulis będą mogli obejrzeć krótki reportaż „Making of” z przygotowań i realizacji koncertów, podczas których zwrócono szczególną uwagę na możliwość zastosowania proekologicznych rozwiązań (m.in. zaplecze produkcyjne wolne od zbędnego plastiku czy kosmetyki do malowania artystów nietestowane na zwierzętach).
Niezależnie od tego czy mówimy o transformacji energetycznej krakowskiej elektrociepłowni czy o naszych codziennych wyborach konsumenckich, mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, dlatego PGE Energia Ciepła zdecydowała się wesprzeć projekt Muzyka dla Ziemi – powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. PGE Energia Ciepła – największy producent ciepła dla Krakowa – oprócz współpracy z instytucjami kultury, rozwija także programy edukacyjne, ponieważ zależy nam, aby odbiorcy ciepła sieciowego byli świadomymi konsumentami – dodaje.
Partnerem cyklu Ekokoncerty – Muzyka dla Ziemi jest Factory Kraków