„Rodzina Borgiów” i „Dynastia Tudorów” Trevora Morrisa

Trevor Morris pierwszy raz odwiedził Kraków podczas 6. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej. W czasie tej wizyty pokochał miasto, festiwal i jego publiczność. W tym roku T. Morris powrócił do Krakowa jako jedna z gwiazd Międzynarodowej Gali Seriali, aby poprowadzić Sinfoniettę Cracovię i Chór Polskiego Radia w światowym prawykonaniu suit do seriali autorstwa Michaela Hirsta „Rodzina Borgiów” i „Dynastia Tudorów”.

Swoją pierwszą kompozycję stworzył, mając zaledwie 13 lat. Uważany jest za mistrza muzyki do seriali historycznych, filmów fantasy i gier komputerowych. Jego ścieżki dźwiękowe charakteryzuje rozmach orkiestracyjny, piękna melodyka oraz motywy charakterystyczne dla epok i kultur, w których osadzona jest akcja obrazów. Z niezwykłym wyczuciem potrafi oddać nastrój poszczególnych scen – zarówno tych batalistycznych, jak i kameralnych, intymnych.

Podczas Międzynarodowej Gali Seriali w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie mogliśmy usłyszeć przepiękną suitę stanowiącą kompilację motywów z wielokrotnie nagradzanych ścieżek dźwiękowych do seriali „Rodzina Borgiów” i „Dynastia Tudorów”. W utworach zabrzmiały m.in. nagrodzone Emmy główne tematy muzyczne seriali oraz jeden z najbardziej wzruszających motywów we współczesnej telewizji – Death of Jane Seymour.

Raz jeszcze posłuchajmy suity „Rodzina Borgiów” i „Dynastia Tudorów” w wykonaniu Sinfonietty Cracovii i Chóru Polskiego Radia pod batutą samego kompozytora – Trevora Morrisa. Na gitarze hiszpańskiej wystąpił solo Edison Sanchez.

Źródło: mat. pras.