APR0120LP_Sleeve_mockup
APR0120LP_Sleeve_mockup

Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings – „Better”

APR20_LP_3000x3000_FRONT

W świecie jazzu, gdzie granice są nieustannie przekraczane i na nowo definiowane, pojawia się album, który zwiastuje kolejny krok w tej ewolucji. Tomasz Dąbrowski, trębacz o międzynarodowym uznaniu, wraz z zespołem The Individual Beings, prezentuje swoje najnowsze dzieło – „Better”. Zaplanowane na premierę 29 marca 2024 roku, wydawnictwo to jest wyrazem muzycznej wizji, która zdobyła uznanie tak prestiżowych źródeł, jak Downbeat Magazine, określający Dąbrowskiego jako jednego z najbardziej wszechstronnych i ciekawych graczy w Europie.

Album „Better” jest drugim projektem Dąbrowskiego z The Individual Beings, kontynuacją debiutanckiego wysiłku z 2022 roku. Zespół, składający się z wybitnych muzyków polskiej i skandynawskiej sceny improwizowanej, prezentuje tu bogactwo muzycznych tekstur – od wyrafinowanych struktur melodycznych po eteryczne pejzaże ambientowe i gorące partie solowe. To, co wyróżnia „Better” na tle innych wydawnictw jazzowych, to sposób, w jaki muzyka zostaje wzbogacona przez wykorzystanie instrumentów elektronicznych, dodając całemu projektowi nowoczesnego brzmienia i dynamiki.

W „Better” każdy utwór jest świadectwem unikalnego charakteru i podejścia do kompozycji. Utwory takie jak Upright, Bonzer, czy Hale & Hearty eksplorują różne muzyczne formy, instrumentacje i tekstury, ukazując zarówno indywidualne talenty członków zespołu, jak i ich umiejętność pracy jako spójna całość. Wspólne występy przyczyniły się do wyjątkowej synergi w grupie, co słychać w każdej nucie „Better”.

Przesaniem albumu „Better”, jak podkreśla Tomasz Dąbrowski, jest refleksja nad ciągłym dążeniem do samodoskonalenia i wpływu, jaki może to mieć na otaczający nas świat. Wszyscy powinniśmy dążyć do bycia lepszymi wersjami samych siebie – mówi Dąbrowski, co jest nie tylko filozofią życiową, ale i motywem przewodnim tego wyjątkowego projektu muzycznego.

W składzie zespołu obok Dąbrowskiego znajdują się muzycy tacy jak: Frederik Lundin na saksofonie tenorowym, Irek Wojtczak obsługujący saksofony tenorowy i sopranowy, Grzegorz Tarwid przy fortepianie i syntezatorach, Max Mucha na kontrabasie oraz Knut Finsrud i Jan Emil Młynarski, którzy odpowiadają za sekcję perkusyjną i perkusję elektroniczną. Razem tworzą oni zespół, który jest w stanie przenieść słuchacza w zupełnie nowy wymiar muzycznej podróży.

„Better” Tomasz Dąbrowskiego i The Individual Beings to album, który nie tylko stanowi kolejny kamień milowy w karierze trębacza, ale także wskazuje kierunki, w jakich może rozwijać się współczesny jazz.