Serbian Jazz, Bre! Project – Serbian Jazz, Bre! Project

●●●●●●●●●○

1. Travelling High, 2. Only Nothing Is Enough, 3. Ej Vi Magle, 4. Tears On Earth, 5. Vrelo, 6. Bojerka, Gavrilo and Gibril Fly Above Constantinopole, 8. Bre!

SKŁAD: Ivan Grlić – autor, VJ, Aleksandar Jovanović – fortepian, keyboards, Filip Krumes – skrzypce, Nevena Jelić – wokal, Marko Fabry – bas elektryczny, Aleksandar Cvetković – perkusja, Uroš Šećerov – perkusjonalia, Stjepko Gut – trąbka, flugelhorn

PRODUKCJA: Ivan Grlić & Marko Fabry

WYDANIE: lipiec 2013 – Studio 6 Radio Belgrad www.sjbproject.com

Serbian Jazz, Bre! Project to multimedialny projekt oparty na fotografiach najbardziej wpływowych serbskich muzyków jazzowych. Innymi słowy jest to fuzja dwóch różnych sztuk, muzyki i fotografii, które niemal od początków swego istnienia były ze sobą ściśle powiązane. Chyba nie ma wątpliwości fakt, że cała muzyka popularna ostatniego stulecia nie byłaby dla współczesnych odbiorców tą samą sztuką, gdyby nie była uwieczniona na zdjęciach.

Projekt ten zainicjowany został przez fotografa Ivana Grlicia, odpowiadającego także za efekty audiowizualne, które ciekawie uzupełniają artystyczne doznania podczas licznych koncertów zespołu (m.in. festiwale w Paryżu i Luksemburgu). Repertuar oparty jest na oryginalnych utworach skomponowanych przez poszczególnych członków zespołu, głównie Aleksandara Jovanovicia oraz serbskich melodiach ludowych (Ej Vi Magle, Bojerka).

Źródło: www.sjbproject.com

Płyta ta od początku do końca więzi nas łatwo wpadającymi w ucho tematami, interesuje ogromną zdolnością do wyszukanej rytmiki i widoczną tendencją do zachowania na wskroś bałkańskiego charakteru. Humor i temperament Serbów porywają słuchacza swą szczerością i umyślnie drastyczną trywialnością (Bojerka), która nawet największego gbura pobudziłaby do wesołości. Bardzo istotną rolę w zespole odgrywają skrzypce, które inicjują większość tematów, później często zdwojonych poprzez partię wokalną lub fortepianu. Grający na nich Filip Krumes popisuje się również szeregiem ciekawych partii solowych (Only Nothing Is Enough, Vrelo). Swoją drogą skrzypce w jazzie to dla polskich fanów tego stylu instrument cieszący się wyjątkowym szacunkiem i popularnością. Jeśli ktoś lubi dokonania takich skrzypków, jak: Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak czy też Adam Bałdych, to znajdzie na tej płycie sporą dawkę wiolinistycznego kunsztu.

Cała muzyka tętni bałkańskim pierwiastkiem, który oczywiście najlepiej i najdokładniej objawia się w utworach bardziej lirycznych (Ej Vi Magle, Gavrilo and Gibril Fly Above Constantinopole). Słyszane jest to najwyraźniej, gdy do głosu dochodzi Nevena Jelić, artystka obdarzona bardzo ciepłym, naturalnym głosem, który świetnie wtapia się w brzmienie zespołu.

Źródło: www.sjbproject.com

Ciężar gry zespołu spoczywa jednak na barkach pianisty Aleksandara Jovanovicia, którego kompozycje odznaczają się nie tylko interesującą bez ustanku tematyką (łączenie kilku motywów), ale zwłaszcza nader wyszukaną harmonizacją, która nigdy nie robi wrażenia sztuczności (Traveling High, Tears On Earth).

Na uwagę zasługuje również udział w tym projekcie trębacza Stjepko Guta, który obok Duško Gojkovicia i Milivoje Markovicia zaliczany jest do najwybitniejszych serbskich muzyków jazzowych. Mimo że na płycie pojawia się tylko w dwóch ostatnich utworach, to jego obecność w zespole nobilituje pozostałych artystów młodszego pokolenia.

Muzyka Serbian Jazz, Bre! Project nie tylko zawiera w sobie wiele reminiscencji, które należy wziąć na konto bałkańskiej muzyki ludowej, lecz również jest oryginalnie świeża. I w tym też należy upatrywać jej największego uroku. Gorąco polecam.

SERBIAN JAZZ, BRE! PROJECT – TRAVELLING