Lead Group Image -Potter, Mehldau, Patitucci, Blade (credit- Dave Stapleton)-8125
Lead Group Image -Potter, Mehldau, Patitucci, Blade (credit- Dave Stapleton)-8125

Chris Potter – „Eagle’s Point” – świeże brzmienie jazzowej supergrupy

Chris-Potter-Eagles-Point-Double-Vinyl-BLUE-Mockup

Chris Potter, saksofonista o światowej sławie, znany w świecie jazzu ze swojej innowacyjności, prezentuje swoje najnowsze dzieło – album „Eagle’s Point”. Płyta, wydana przez Edition Records, ukaże się 8 marca 2023 roku i stanowić będzie prawdziwy manifest artystyczny tego niezwykłego muzyka.

Wizjoner jazzu

Potter, który ugruntował swoją pozycję jako jedna z najbardziej wpływowych postaci na globalnej scenie jazzowej, jest ceniony za techniczną perfekcję i śmiałe, pełne wyobraźni podejście do kompozycji oraz improwizacji. Jego wszechstronność i kreatywność przyniosły mu nie tylko uznanie krytyków, ale również wpłynęły na pokolenie muzyków. „Eagle’s Point” jest świadectwem jego geniuszu jako kompozytora, instrumentalisty i lidera zespołu, łączącego czterech niezrównanych luminarzy jazzu: Brada Mehldau (fortepian), Johna Patitucci (kontrabas) oraz Briana Blade’a (perkusja).

Jazzowa supergrupa

Potter, mówiąc o albumie, wyjaśnia: Brad, John i Brian to trzej z moich ulubionych muzyków na scenie, odkąd po raz pierwszy spotkałem się z nimi i zagrałem na początku lat dziewięćdziesiątych. Zabranie ich do wspólnego projektu, było dla mnie ogromną radością. To była super przyjemna płyta do nagrania. Głębia ich artystyczności i ciepło, które wnosi każda zagrana przez nich nuta, są dla mnie ogromną inspiracją. Każdy z muzyków, będąc dominującą siłą w swoim zakresie, wnosi pokorę i wzajemny szacunek, co skutkuje komunikacją i muzykalnością między członkami, które są po prostu wyjątkowe.

Unikalne kompozycje

Składający się z ośmiu oryginalnych kompozycji Chrisa Pottera album jest wystawą jego wyjątkowych umiejętności w tworzeniu melodii i dźwięku. Utwór otwierający album, Dream of Home, wprowadza nas w eteryczny, minimalistyczny świat akordów fortepianowych, natychmiast wciągając w niezaprzeczalnie własny świat Pottera. Utwór rozwija się z bogatą strukturą melodyczną, pełną interakcji i niuansów.

Głęboka ekspresja i wirtuozeria

Inne utwory, takie jak Cloud Message i Aira for Ana, prezentują zarówno wirtuozerię, jak i subtelność. Każdy utwór jest świadectwem ich zbiorowego geniuszu, konfluencji niezrównanego talentu, wirtuozerskiej błyskotliwości i artystycznego wyrazu najwyższego kalibru.

Szczegóły produkcji

Album został skomponowany przez Chrisa Pottera, który również pełnił rolę producenta, przy współpracy z Louise Holland. Producentami wykonawczymi są Dave Stapleton i Louise Holland. Nagranie odbyło się w The Bunker Studio, a za miks odpowiada John Davis w Strange Weather Studio. Mastering wykonał Alex DeTurk w Bunker Studio, a za oprawę graficzną odpowiada Oli Bentley z Split.

Fot. Dave Stapleton