„Hope” – premiera albumu Eleny Mîndru, z udziałem Adama Bałdycha

Album „Hope” laureatki Montreux Jazz Voice Competition Eleny Mîndru będzie miał swoją premierę 27 sierpnia. Wydarzenie poprzedzi publikacja trzeciego singla – utworu Foliage, któremu również towarzyszy klip video. W składzie zespołu towarzyszącego wokalistce znalazł się między innymi znakomity polski skrzypek Adam Bałdych. 10 sierpnia ruszyły już zamówienia na album, także w wydaniu winylowym, które dostępne będzie w późniejszym terminie. Słuchacze mogli już wcześniej poznać dwa pierwsze nagrania z płyty: Hay Moon oraz Run Away.

Premiera płyty zbiega się z ogłoszeniem informacji o rozpoczęciu w sierpniu 2021 Artystycznej Rezydencji Eleny Mindru w Cité Internationale des Arts in Paris.

Obok Adama Bałdycha w składzie kwintetu, który zarejestrował płytę znaleźli się również muzycy z Finlandii: pianista Tuomas J. Turunen, kontrabasista Oskari Siirtola oraz perkusista Anssi Tirkkonen. Za większość kompozycji oraz aranżacje utworów odpowiadał Tuomas J. Turunen. Wśród nagrań znalazły się również utwory autorstwa Adam Bałdycha oraz Eleny Mindru, która ponadto napisała wszystkie teksty.

HOPE – pozytywne muzyczne spojrzenie na globalny kryzys ekologiczny.

„Hope” jest czwartym albumem w dyskografii Eleny Mîndru. Przesłaniem tego wydawnictwa, jest tchnienie nadziei na przyszłość, pełną cywilizacyjnych zagrożeń. Swoją muzyką artyści przypominają o niepewnych perspektywach ludzkości oraz wyzwaniach, jakie niesie ze sobą globalizacja (migracje, utrata źródeł utrzymania, cybernetyka, sztuczna inteligencja) Nadzieja i wspólne wysiłki mogą pomóc uratować naszą planetę. Część muzyki na tym albumie powstała w okresie pandemii, jako sposób na ucieczkę od twardych ograniczeń. Dla samej Eleny Mîndru nowy album jest odważnym krokiem w kierunku muzycznego eksperymentu.

Zarówno single jak i cały album dostępne będą na wszystkich głównych platformach streamingowych (Spotify, iTunes, TIDAL, Deezer itp.). Trzem pierwszym utworom towarzyszą klipy wideo opublikowane w mediach społecznościowych (YouTube, Facebook, Instagram TV, Vimeo). Winylowa wersja płyty ukaże się 29 października.

Wart podkreślenia jest udział Adama Bałdycha zaangażowanego w tworzenie i zarejestrowanie projektu:

Współpracujemy z Adamem Bałdychem od trzech lat i ogromną radością napełnia mnie fakt, że nasza muzyka będzie już wkrótce dostępna dla słuchaczy na całym świecie. Interpretacje Adama są przepięknym odniesieniem się do naszych muzycznych przemyśleń, jakie stworzyliśmy dla tego projektu. Sztuka jest elementem który nas łączy, napędza nasze wspólne występy, pozwala przekraczać granice narodowościowe i połączyć trzy różne kultury uniwersalnym językiem muzyki.

Większość utworów z tego albumu powstała podczas pandemii. Wspólne tworzenie pozwoliło nam na łatwiejsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości pełnej ograniczeń, a jednocześnie dało możliwość wyrażenia naszych nadziei na jak najszybszy powrót do normalności i lepszą przyszłość dla całego świata. Chociaż teksty opisują czasem ponurą i przerażającą rzeczywistość, to mówią także właśnie o nadziei, o tym że trudne czasy zbliżają ludzi do siebie oraz uświadamiają, że my wszyscy musimy poczynić wysiłki by chronić nasz świat, jedyny jaki mamy. – Elena Mîndru

Mocno wierzę, że muzyka jest znakomitą platformą dialogu dla ludzi pochodzących z różnych krajów, różnych kultur, poruszających się w różnorakich muzycznych stylistykach. Z podekscytowaniem przyjąłem zaproszenie od Eleny by współpracować z jej fińskim projektem i wspólnie tworzyć muzykę. Udało się na wykreować wspaniała mieszankę naszych osobowości przetłumaczoną na język przepięknej, pełnej ekspresji muzyki. – Adam Bałdych

Fot. Rita Pulavska

(Visited 1 times, 1 visits today)