17 października na jedynym koncercie w Polsce pojawi się Kanadyjska formacja Voivod, jeden z najbardziej cenionych zespołów grających progresywny thrash metal. Muzycy wystapią w warszawskiej Progresji. Voivod zakończył wiosną nagrania trzynastej studyjnej płyty zatytułowanej „Target Earth”, która ukaże się jesienią. Materiał nagrywano w Wild Studio w Quebec, pod okiem Pierre’a Remillarda (Cryptopsy, Krisiun, Misery Index). Będzie to pierwsza od 1991 roku płyta z basistą Jean-Yves Theriaultem (Blackym). W latach 2002-2008 na tym instrumencie w zespole grał Jason Newsted (ex-Metallica). Na „Target Earth” w roli gitarzysty zadebiutuje Daniel „Chewy” Mongrain z formacji Martyr. Nie będzie to pierwszy koncert Voivod w Polsce. Grupa występowała u nas w lipcu 1997 roku (Katowice), lipcu 1998 roku (Poznań, Warszawa), lipcu 2009 roku (Kraków – Knock Out Fest) oraz w maju 2011 roku (Wrocław, Warszawa). (źródło: www.fantommedia.pl)
Koncert:
17.10.2012
Voivod [Kanada]
Warszawa – Progresja – ul. Kaliskiego 15a
otwarcie bram godz.18:00 (koncert: 19:00)
Bilety w cenie 60 zł przedsprzedaż oraz 80 zł w dniu koncertu – dostępne w sieci Eventim oraz w klubie.
Przydatne linki:
http://www.lastfm.pl/event/3363025+Voivod+at+Progresja+on+17+October+2012
http://progresja.com/wydarzenia.php?id=579
Biografia:
Voivod – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca w początkowym okresie działalności thrash metal, a następnie metal progresywny. Zespół był jedną z najbardziej wpływowych grup w metalowym undergroundzie lat 80. Powstał w Quebecu w 1982 roku. Założycielami byli Michael „Away” Langevin (perkusja) i Denis „Piggy” D’Amour (gitara elektryczna).
D’Amour zmarł na raka w 2005 roku, ale pozostawił po sobie wiele piosenek, które były umieszczone na komputerze. Reszta zespołu postanowiła je dokończyć. Efekty tych starań można usłyszeć na ich płycie Katorz. Michael „Away” Langevin jest także odpowiedzialny za niektóre projekty graficzne okładek płyt grupy.
Historia:
Zespół debiutuje płytą War and Pain, jego skład nie ulegał zmianie do roku 1991, kiedy odszedł basista Jean-Yves Theriault. Na jego miejsce w nagraniach i koncertach uczestniczył muzyk sesyjny. Po nagraniu The Outer Limits grupę opuszcza Denis Belanger, na dwóch kolejnych płytach wystąpił Eric Forrest w roli wokalisty. Denis Belanger powraca do zespołu w 2001 roku, skład uzupełnia w 2002 Jason Newsted znany z Metalliki.
Grupa sięgnęła po twórczość zespołu Pink Floyd nagrywając własne wersje „Astronomy Domine” na albumie Nothingface oraz „The Nile Song” na The Outer Limits. The Outer Limits zawiera prawie dwudziestominutowy utwór „Jack Luminous” opowiadający w warstwie literackiej o najeźdźcy z kosmosu. Na Phobos zespół zaproponował własną wersję „21st Century Schizoid Man” King Crimson.
Zespół skłania się ku tworzeniu albumów koncepcyjnych powiązanych ze sobą w jedną długą opowieść science-fiction o bohaterze przemierzającym zniszczone, postnuklearne światy przyszłości. Teksty alegorycznie oraz wprost podejmowały temat współczesnych zagrożeń środowiska naturalnego jak również kwestii etycznych związanych z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz badaniami naukowymi. (źródło: www.lastfm.pl)