Steve Carrington: Muzyczne więzi na albumie „Friends R Family”

Steve Carrington, wybitny saksofonista pochodzący z Baltimore, wkrótce wyda swoją trzecią płytę jako lider zatytułowaną „Friends R Family”. To pierwszy album z wyłącznie autorską muzyką, który przenosi nas przez szeroki zakres stylów muzycznych, od energetycznego jazzu do groovowego R&B. Carrington, mając na uwadze swoje bogate doświadczenie, w tym niedawne międzynarodowe trasy z zespołem Kool & The Gang, prezentuje swoją doskonałość techniczną i muzyczną na saksofonie tenorowym i sopranowym, a także na EWI (elektronicznym instrumencie dętym), które dodaje bogactwa brzmieniowego i ekspresji.

Album został zarejestrowany w słynnym studiu jazzowym Van Gelder Studio w Englewood Cliffs w stanie New Jersey. Producentem płyty jest John Lee, wieloletni basista Dizzy Gillespiego. Carrington współpracuje na płycie z wybitnymi muzykami, takimi jak Freddie Hendrix (trąbka), Cyrus Chestnut i Davis Whitfield (fortepian/keyboard), Kenny Davis (bas), Mark Whitfield (gitara) oraz Mark Whitfield, Jr. (perkusja). Dodatkowo w niektórych utworach gościnnie pojawiają się Rudy Bird (perkusja), Corey Wilcox (puzon), Alexander Claffy (bas) i Vega (rap).

Tytuł „Friends R Family” odzwierciedla ważną koncepcję, jaką jest dla muzyków jazzowych więź tworzona poprzez muzykę, która przekracza granice koleżeństwa. Na płycie słychać tę głęboką więź i zrozumienie między muzykami. Cyrus Chestnut, wybitny pianista i zarazem przyjaciel Carringtona, ma najdłuższą historię współpracy z liderem. W utworze Ha Shalom El L’Olam (hebrajski: pokój Boga na wieki wieków) Carrington dedykuje muzykę swojej współpracy z Chestnutem, gdzie pięknie prezentuje swój kunszt na saksofonie sopranowym w duecie z pianinem.

Na płycie Carrington gra na saksofonie tenorowym, który otrzymał od swojego bliskiego przyjaciela i mentora, Kenny’ego Garretta, któremu dedykowany jest utwór Garrettized będący jednym z punktów kulminacyjnych albumu. Wielki trębacz Freddie Hendrix to idealny partner do występów razem z Carringtonem. Wspólnie tworzą znakomity duet na utworach takich jak European Serenade czy Mild and Easy. Na płycie pojawiają się również inni utalentowani muzycy, jak Corey Wilcox na puzonie czy gitarzysta Mark Whitfield i jego syn, perkusista Mark Whitfield, Jr.

Carrington czerpie inspirację z wielu źródeł muzycznych, w tym z ostatnich występów z zespołem Kool & The Gang, a także od wielkich saksofonistów, takich jak: Stanley Turrentine, Eddie Harris i Grover Washington Jr. Jego muzyka posiada duszę R&B, która wpływa na brzmienie utworów. Na płycie można usłyszeć hołd dla Kool & The Gang w utworze Khalis’s Groove, dedykowanym zmarłemu współzałożycielowi zespołu Ronaldowi „Khalisowi” Bellowi. Utwór ten został nagrany w dwóch różnych wersjach, jednej instrumentalnej i drugiej z gościnnym występem rapera Vegi.

Steve Carrington to artysta, który zasługuje na szersze uznanie. Jego talenty muzyczne i umiejętność tworzenia autorskiej muzyki zachwycają słuchaczy. „Friends R Family” jest kolejnym dowodem na jego niezwykłe umiejętności. To album, który przenosi nas przez różnorodne style muzyczne, emanujący energią i pasją. Premiera płyty odbędzie się 9 czerwca 2023 roku, a będzie dostępna dzięki wytwórni Samech Records.