Michał Aftyka Quintet
Michał Aftyka Quintet

Michał Aftyka Quintet – „Frukstrakt”

MAQ - Frukstrakt - front (kwadrat)

Debiutancki album „Frukstrakt” kwintetu Michała Aftyki jest, jak twierdzi wydawca, niczym muzyczne zwiedzanie Muzeum Utraconych Smaków. Abstrahując od górnolotnych określeń, zespół stworzył dzieło pełne innowacji i świeżości, balansujące na granicy nowości i tradycji.

Kwintet, w którego składzie znajdują się: Marcin Elszkowski (trąbka), Marcin Konieczkowicz (saksofon altowy), Tymon Kosma (wibrafon, ksylofon), Stefan Raczkowski (perkusja), i Michał Aftyka (kontrabas, kompozytor), wprowadza słuchacza w świat jazzowej kameralistyki. Wyjątkowy wybór instrumentów, w tym wibrafonu i ksylofonu, dodaje albumowi niepowtarzalnego charakteru.

Jedenaście utworów odzwierciedla różnorodność emocji i stylistyk. Każdy z nich to inna opowieść, inna podróż – od melancholii po euforię, wyrażona przez wyrafinowane harmonie i rytmiczne niuanse. Co ciekawe, słowo „Frukstrakt” nie istnieje w żadnym słowniku. Jak przyznaje Michał Aftyka, słowo to przyszło do niego we śnie, co doskonale oddaje tajemniczy i niestandardowy charakter muzyki kwintetu. To mieszanka doświadczeń indywidualnych i wspólnotowych, co czyni album unikalnym i osobistym.

Muzyka na „Frukstrakt” jest pełna wigoru. Improwizacje zaskakują melodyjnością i emocjonalnością. To jazz bez sztywnych granic formalnych, pełen młodzieńczej energii i polotu. Każda kompozycja jest dopracowana, a współbrzmienie instrumentów tworzy spójną, ale zarazem dynamiczną całość.

Album zrealizowano przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, co świadczy o znaczeniu projektu na polskiej scenie jazzowej. Współpraca ta, wraz z uznaniem w programie „Jazzowy debiut fonograficzny” w 2023 roku, świadczy o artystycznym potencjale Michała Aftyki i jego kwintetu.

„Frukstrakt” to album, który z pewnością zasługuje na szczegółową uwagę miłośników jazzu. Jest to muzyka pełna innowacji, emocjonalnej głębi i artystycznej dojrzałości. Prezentuje jazz, który jest zarazem świeży i pełen szacunku dla tradycji. Jest to debiut, który nie tylko zadowoli wymagających słuchaczy, ale również poszerzy ich muzyczne horyzonty.

Data wydania: 31 października 2023

Wydawnictwo: Multikulti Project

Michał Aftyka Quintet
Michał Aftyka Quintet – „Frukstrakt”
1. Koszmar 2. Serce Otwarte na Pół 3. Pożegnanie Słońca 4. Nagi Sad 5. Jaszczur Spod Znaku Panny 6. Możliwość Śniegu 7. Trzeci Papieros Bezsenności 8. Ocean 9. Głos Pana 10. Poetyka.Księga_Druga 11. Czas Utracony
SKŁAD: Marcin Elszkowski - trąbka; Marcin Konieczkowicz - saksofon altowy; Tymon Kosma - wibrafon, ksylofon; Stefan Raczkowski - perkusja, okładka; Michał Aftyka - kontrabas, kompozycje
KONCEPT
8.4
WYKONANIE
8.1
PRODUKCJA
7.8
OCENA CZYTELNIKÓW6 Votes
9.4
8.1
OCENA