Nikolov-iIvanović Undectet feat. Magic Malik – Frame And Curiosity

Bałkańskie orkiestry nie od dziś kojarzą się nam z muzyką Gorana Bregovića oraz filmami Emira Kustoricy. To w głównej mierze dzięki nim kultura krajów byłej Jugosławii cieszy się w naszym kraju nieustannym powodzeniem. Jednak jak i cały świat, naprzód poszła również muzyka z tego zakątka świata, a bałkańska pasja i żywioł coraz częściej zastępują wyrafinowane orkiestracje ze szczególnym naciskiem na kolorystykę brzmienia. Najlepszym tego przykładem jest międzynarodowy kolektyw Undectet pod przewodnictwem Srđana Ivanovića (perkusja) i Vladimira Nikolova (fortepian, girara).

Ich drugie wydawnictwo zatytułowane „Frame and Curiosity” z gościnnym udziałem francuskiego flecisty Magica Malika ukazuje nam ich muzyczne wyrafinowanie w swej całej postaci. Bałkańskie inklinacje są jak najbardziej słyszalne, ale autorzy adaptują tematy ludowe na podobnej zasadzie jak robili to niegdyś kompozytorzy w XIX wieku, kiedy to powstawały szkoły narodowe na czele ze słynną rosyjską Potężną Gromadką. Rodzimy folklor wciąż pełni więc znaczącą rolę w twórczości zespołu, ale jest to tylko jedna z części składowych. Dominuje narracja jazzowa z ciążeniem ku muzyce klasycznej oraz wrodzony sentymentalizm.

Na szczególną uwagę zasługuje zjawiskowa ballada Far Away z oryginalnymi wokalizami Malika oraz akordeonowe partie Noe Clerca, które w znacznym stopniu przyczyniają się do oryginalności brzmienia całego bandu. Jednak ponad wszystko zespół imponuję mistrzowską pracą motywiczną, wszechstronnością, tematy są wyjątkowo nośne, aranżacje nieprzewidywalne, świeże i nie ulegające zastanym orkiestrowym standardom. Jeśli ktoś nie jest sympatykiem big bandów lub innych rozbudowanych obsad wykonawczych, to właśnie nadarza się doskonała okazja, aby zmienić zdanie. Nikolov-Ivanović Undectet to muzyczny żywioł, który okiełznany może być wyłącznie przez najlepszych artystów w swoim fachu. 

1. L’Etranger 2. Timbre And Prayer 3. Komsija 4, Across The Treshold 5. Anonymous 6. Carefree 7. Long Ago (Intro) 8. Far Away 9. Sade Sati 10. Memories 11. One More Day SKŁAD: Jedenastoosobowy zespół pod przewodnictwem Vladimira Nikolova - fortepian, keyboards, gitara i Srđana Ivanovića - perkusja. Gościnnie Malik Mezzadri - wokal, flet. PRODUKCJA: Srđan Ivanović, Vladimir Nikolov WYDANIE: MoonJune Recods, grudzień 2019
Koncept
8.5
Wykonanie
9
Produkcja
8.4
OCENA CZYTELNIKÓW2 Votes
8.7
8.6
OCENA