Viktoria Tolstoy – Meet Me At The Movies

★★★★★★★✭

1. Calling You 2. As Time Goes By 3. En Man (Marlowe’s Theme) 4. Out Here On My Own 5. Why Should I Care 6. The Book Of Love 7. Love Song For A Vampire 8. Kiss From A Rose 9. Angel 10. New World 11. Smile

 SKŁAD: Victoria Tolstoy – wokal; Krister Jonsson – gitara; Mattias Svensson – gitara basowa; Rasmus Kihlberg – perkusja; Goście specjalni: Liro Rantala – fortepian; Nils Landgren – puzon, wokal

PRODUKCJA: Nils Landgren

WYDANIE: ACT Music, 2017 

Viktoria Tolstoy, szwedzka wokalistka o rosyjskich korzeniach, pra-pra wnuczka słynnego pisarza Lwa Tołstoja na swojej najnowszej płycie zaprasza nas do kina. „Meet Me At The Movies” to emocjonalna podróż po historii kinematografii i muzyki filmowej. Artystka sięga do klasyki gatunku jak: “Modern Times” Charliego Chaplina (Smile) i „Casablanca” Michaela Curtiza (As Times Goes By), a kończy na „Dancer In The Dark” Larsa Von Triera (New Word). 

Muzyka w hollywoodzkich produkcjach to bardzo często wielkie orkiestrowe przedsięwzięcie, gdzie na pierwszym planie mamy niezwykle rozbudowany aparat instrumentów smyczkowych. “Meet Me At The Movies” to jednak album, któremu przyświecała zasada mniej jest więcej. Viktoria Tolstoy na akompaniament wybrała jedynie gitarowe trio, którego brzmienie miejscami wzbogacają zaproszeni goście – Liro Rantala na fortepianie oraz Nils Landgren na puzonie. Czułam się o wiele bardziej swobodnie interpretując te bardzo znane utwory w takim składzie, niż gdybym miała pracować z całą orkiestrą. Ten zespół pozwolił mi na zachowanie swojego własnego brzmienia – mówi artystka.

źródło zdjęcia

Wykonanie poszczególnych utworów nie odbiega zasadniczo od oryginałów, ale intrygujący głos wokalistki o gorzko-słodkim posmaku nadaje tym kompozycjom zupełnie nowy wydźwięk. Czy lepszy? Głosy na pewno będą podzielone. Chyba najbardziej ryzykownym przedsięwzięciem na płycie jest interpretacja Kiss From The Rose z repertuaru Seala, przeboju pochodzącego ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Batman Forever”. Wielu z nas nawet nie wyobraża sobie, aby utwór ten kiedykolwiek mógłby być wykonany lepiej od oryginału. Gitarowa wersja tej kompozycji może budzić nam skojarzenia z muzyką country i wcale nie jest to zarzut, ale atut tej interpretacji. Jeszcze więcej elementów muzyki country słychać na Love Song For A Vampire z filmu „Bram Stoker’s Dracula”. Takiego wykonania pozazdrościłaby nawet Shania Twain. Oryginalnie brzmi również zaśpiewany po szwedzku Marlowe’s Theme z „Farewell, My Lovely”. 

Oczywiście każdy z utworów na płycie zasługuje na odrębne słowa uwagi, ale analizowanie muzyki w tym przypadku mijałoby się z celem. Większość utworów jest nam bowiem doskonale znanych, a najważniejszy jest tu przecież nastrój wykreowany przez muzykę w każdym z tych filmów, które wybrała artystka i który chciała uchwycić w swoich interpretacjach. „Meet Me At The Movies” to więc pozycja nie tylko dla miłośników wyrafinowanej muzyki, ale i koneserów sztuki filmowej, których opinia jest tu niemniej znaczna niż muzycznych recenzentów.

Piękny, krystalicznie czysty głos Viktorii Tolstoy, jej uroda i talent nie od dziś święcą tryumfy na scenach europejskich, a łatwość w odbiorze repertuaru zawartego na tym wydawnictwie może jej odbiorców jeszcze przysporzyć. W zasadzie to każdy ze znajdujących się tu utworów spełnia wszystkie warunki, aby być prezentowanym nawet przez najbardziej komercyjne stacje radiowe, jeśli tylko zechciałyby one nieznacznie rozszerzyć swój repertuar. Profesjonalizm tego nagrania bije z każdego dźwięku i z każdej sylaby wyśpiewanej przez artystkę, która nieustannie flirtuje ze słuchaczem, sprawiając, że spotkanie z nią w kinie to niezwykle romantyczne doznanie.