15 sierpnia (sobota), o godz. 18.00 organizatorzy kameralnych, fortepianowych koncertów zapraszają na recital Aleksandra Dębicza. Podczas tegorocznych wakacji odbywa się już trzecia odsłona projektu, który został zainaugurowany 2018 r. W roku bieżący w ramach cyklu „Fortepiany Wolnośc” jest prezentowana muzyczna historia 75-lecia Łodzi Filmowej. Sobotni koncert będzie jednak dedykowany setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
W Pasażu Rubinsteina wyśmienity pianista – Aleksander Dębicz, przywoła muzykę okresu międzywojennego, nawiązującą do niezwykłego ducha epoki. To zapewne za sprawą i tej atmosfery mógł dokonać się „Cud nad Wisłą”. Bitwy, o której do dziś mawia się, że zmieniła los całej Europy. Nie powinno zabraknąć improwizacji opartych na popularnych pieśniach legionowych oraz na tematach „Litanii do Marii Panny” i „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego.
Aleksander Dębicz jest świetnym kandydatem na XXI-wiecznego spadkobiercę Chopina i Szymanowskiego. Warto posłuchać jego interpretacji klasycznych mazurków. Wszakże symbol polskiej tradycji muzycznej był w istocie bardzo osobistym, autorskim konceptem Chopina wykreowanym z elementów mazura, oberka i kujawiaka. Bardzo nowoczesne w swej polskości są także Mazurki Karola Szymanowskiego. Chopinowskie inspiracje pięknie godzą szorstką XX-wieczną harmonię i ostre brzmienie z klimatem uwielbianego przez kompozytora Podhala.
Dębicz, jako pianista i kompozytor, zakochany jest tak samo w klasyce, w improwizacji oraz w hollywodzkich filmach. Artysta jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorem. Punktem wyjścia dla jego działalności artystycznej jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy właśnie z repertuarem klasycznych mistrzów. Na koncercie możemy spodziewać się więc i fortepianowych fajerwerków, i muzycznej refleksji nad przeszłością.
Koncerty z cyklu „Fortepiany Wolności” odbywają się w przestrzeni miejskiej w godzinach wieczornych, uczestnictwo w nich jest darmowe. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 12. edycji Festiwalu Soundedit. Zadanie Fortepiany wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Fot. Damian Olejniczak