Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu czyli jazz na dudach wielkopolskich

Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli muzykę pełną kontrastów: oryginalne połączenie barw dźwięków, kontekstów kultury ludowej, popularnej i jazzu. Za całość odpowiada trębacz, kompozytor i aranżer Maciej Fortuna.

Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu jest kontynuacją mojej fascynacji muzyką ludową. Wielokrotnie nawiązywałem w muzyce, którą komponuję i gram, do tradycji muzyki ludowej, która robi na mnie wrażenie żywiołowością, umiejętnością ilustrowania naszego świata i radością życia – mówi Maciej Fortuna.

To wszystko było słychać w kilkudziesięciu koncertach dobrze przyjętej przez publiczność i krytykę formacji Kolberg Fortuny, w kompozycjach zawartych na albumie „Zośka”, czy w czasie koncertów zespołu Maciej Fortuna Ethno Quartet – także zarejestrowanym wewnątrz wulkanu na Islandii.

W koncercie „Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu” zagrają: Magdalena Howorska -solistka zespołu Poligrodzianie, śpiewająca śpiewem białym; Tomasz Kiciński, dudziarz z Bukówca Górnego, słynny m.in . z występu w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego; Romuald Jędraszak, wybitny dudziarz i edukator sztuki dudziarskiej; Maciej Fortuna, trębacz i kompozytor jazzowy, pod którego dyrektywą odbędzie się premierowa odsłona materiału.

Na początku swojej kariery i fascynacji muzyką byłem członkiem zespołu Poligrodzianie.To był mój pierwszy głęboki kontakt z polskim folklorem. Tam również poznałem Magdalenę Howorską, która teraz wystąpi z nami. Bardzo się z tego spotkania cieszę – dodaje Fortuna.

W czasie koncertu wystąpi także trio jazzowe Macieja Fortuny, które tworzą: Jakub Królikowski – instrumenty klawiszowe, Piotr Cienkowski – kontrabas i Stanisław Aleksandrowicz – perkusja oraz Kapela Dudziarska z Czempinia.

Premiera materiału odbędzie się w Centrum Kultury Czempiń, w budynku Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” (ul. Nowa 2, 64-020 Czempiń) w dniu 12 września 2021, o godz. 17.00, wstęp wolny.

Oprócz opcji stacjonarnej, koncert będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube Stowarzyszenia Jazz Poznań i będzie możliwy do dalszego udostępniana, w pełni bezpłatnie, za pośrednictwem kanałów stron internetowych patronów medialnych dla ich odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.