Symfonia barw Kurta Ellinga

Zdobywca dwóch nagród Grammy, Kurt Elling stanowi dzisiaj czołową postać wśród męskich wokalistów jazzowych. Jego niesamowita zdolność do odświeżania standardów muzycznych oraz tworzenia własnych, zachwycających kompozycji uczyniły go artystą o niebywałej sile wyrazu i wyjątkowej głębokości emocjonalnej. Najnowszy album Kurta, „SuperBlue: The Iridescent Spree”, wydany przez Edition Records 15 września 2023 r., kontynuuje tę niezwykłą podróż.

Nowy krążek jest kontynuacją „SuperBlue” z 2021 roku, który zdobył nominację do nagrody Grammy, „The Iridescent Spree” ukazuje ponowną współpracę Kurta z producentem i gitarzystą Charlie Hunterem. Album jest śmiałą mieszanką nowych piosenek, zaskakujących coverów oraz dynamicznych reinwencji. Wszystko to podane z urokiem charakterystycznego głosu Kurta.

Lista utworów obejmuje takie perełki jak Black Crow, Freeman Square oraz The Afterlife. Każdy z nich jest świadectwem niezwykłego talentu wokalnego Ellinga oraz jego zdolności do łączenia różnych gatunków muzycznych, od R&B i neo-soulu, przez klasyczny pop, po jazz.

Charakterystyczna dla albumu różnorodność i innowacyjność pochodzi nie tylko od samego Kurta, ale także od towarzyszących mu artystów. Charlie Hunter, znany ze swojego hybrydowego stylu gitarowego, jest jednym z nich. Ponadto Corey Fonville za perkusją, DJ Harrison za klawiszami oraz Huntertone Horns dodają własnych, unikatowych akcentów do całości. Nie można też nie wspomnieć o wsparciu takich artystów jak Elena Pinderhughes na flecie czy Jon Lampley na trąbce. Jednym z najciekawszych aspektów tego albumu jest fakt, że chociaż pierwsza edycja „SuperBlue” powstała w pełni w warunkach pandemii, zdecydowana większość nagrań była tworzona zdalnie, to „The Iridescent Spree” jest efektem bezpośredniej współpracy muzyków w studio.

Kurt, jako wokalista, zawsze posiadał zdolność do wyjątkowej interpretacji. Na „The Iridescent Spree” porusza się zręcznie między utworem Joni Mitchell Black Crow, a Right About Now Rona Sexsmitha. Dodatkowo, na płycie znajdziemy pełne emocji wykonanie poematu Billy’ego Collinsa zatytułowanego The Afterlife.

„SuperBlue: The Iridescent Spree” to album, który zarówno rozwija, jak i objaśnia ukochany przez twórców jazz szerokiej publiczności. Kurt Elling i Charlie Hunter, jako dwaj artyści o niepowtarzalnym stylu, nieustannie poszukują świeżych wyzwań i nowych pomysłów, celebrując swoje nieograniczone, wszechstronne podejście do muzyki, sztuki i życia. „SuperBlue: The Iridescent Spree” to kolejny krok w niezwykłej muzycznej podróży Kurta Ellinga. Album ten, pełen głębokości, innowacyjności i mistrzostwa, z pewnością zachwyci zarówno długoletnich fanów artysty, jak i tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać jego twórczość.

Fot. Dave Stapleton