Aleksandra Kryńska Quintet
Aleksandra Kryńska Quintet

Wielokulturowe echa na festiwalu Jazz Po Polsku

jassmine JAZZ PO POLSKU 1000x1000

W październikowym chłodzie, serca jazzowych entuzjastów w Warszawie z pewnością rozgrzeją się dzięki nadchodzącej odsłonie festiwalu Jazz Po Polsku. Wydarzenie to, które odbędzie się w dniach 20 i 27 października w klubie Jassmine, zapowiada się jako niezwykłe spotkanie miłośników jazzu z Polski i Indii, celebrujące wolność — motyw przewodni tegorocznej edycji.

Wolność przez Jazz

Jakub Krzeszowski, twórca festiwalu, podkreśla, że wolność jest nierozerwalnie związana z ideą muzyki jazzowej, jak również stanowi podstawę naszych wartości. Chcemy przez ten festiwal nie tylko promować muzykę autorską polskich wykonawców, ale także stawiać na współpracę międzynarodową. Jego słowa oddają ducha tego wydarzenia, które stawia na wymianę kulturową i artystyczną.

Pierwszy dzień festiwalu przyniesie występy takich artystów jak: Piotr Damasiewicz & Power of the Horns Ensemble, którego muzyka opisana jest jako awangardowa odsłona polskiego jazzu. W programie również debiut Aleksandry Kryńskiej Quintet oraz unikatowe brzmienia Light Star Guiding z udziałem brytyjskiego saksofonisty Raya Dickaty. Wieczór uświetni pokaz filmów dokumentalnych, które zarejestrowały dziesięcioletnią obecność projektu Jazz Po Polsku w Azji.

27 października scena zamieni się w platformę dla artystów indyjskich. Na warsztatach „Rhythm Raga” publiczność będzie miała okazję zgłębić tajniki perkusjonistycznych brzmień Indii, które poprowadzą Pranshu Chatur Lal i Sumanth Manjunath. Ten wieczór to również występ duetu Chatur Lal – Manjunath oraz premierowy koncert Jazz Po Polsku Ensemble z udziałem polskich i indyjskich artystów.

Współpraca międzynarodowa w dźwiękach

Fundacja Jazz Po Polsku nie tylko promuje polskich artystów na scenie międzynarodowej, ale również integruje środowisko jazzowe wielu krajów. Projekty takie jak Visegrad Jazz Exchange czy Dookoła Świata są przykładem na to, jak muzyka może być medium do międzynarodowej współpracy i kulturalnej wymiany.

Festiwal Jazz Po Polsku, współfinansowany przez Program „Muzyka” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest dowodem na to, że jazz w Polsce ma się dobrze, a jego przyszłość kształtują nie tylko lokalni, ale i międzynarodowi artyści, którzy wspólnie tworzą nowe, fascynujące brzmienia jazzowe.

Harmonogram Festiwalu JAZZ PO POLSKU

Miejsce: klub Jassmine, ul. Wilcza 73, Warszawa

20.10.2024 dzień 1

18:00 Pokaz filmów JAZZ PO POLSKU w reżyserii Macieja Głowińskiego

19:30 Light Star Guiding
Ray Dickaty (UK) – saksofon, Mikołaj Poncyljusz – gitara, Michał Załęski – instrumenty klawiszowe, Dominik Mokrzewski – perkusja

 

20:30 Aleksandra Kryńska Quintet
Aleksandra Kryńska – skrzypce, Piotr Damasiewicz – trąbka, Szymon Mika – gitara, Michał Aftyka – kontrabas, Bartosz Szablowski – perkusja

 

21:30 Piotr Damasiewicz & Power of the Horns Ensemble

Piotr Damasiewicz – trąbka, Krzysztof Kasprzyk – saksofon sopranowy, elektronika, Marek Pospieszalski saksofon altowy i tenorowy, Paweł Postaremczak – saksofon tenorowy, Paweł Niewiadomski – puzon, Dominik Wania – fortepian, Adam Żuchowski – kontrabas, Tomas Celis Sanchez – perkusjonalia, Paweł Szpura perkusja

27.10.2024 dzień 2

18:00-19:00 warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych „Rhythm Raga
Pranshu Chatur Lal / Sumanth Manjunath (Indie)

 

19:30 Paweł Krawiec Trio
Paweł Krawiec – gitara, Jakub Kozłowski – kontrabas, Gabriel Antoniak – perkusja

20:30 Pranshu Chatur Lal  – Sumanth Manjunath Duo (Indie)
Pranshu Chatur Lal – tabla; Sumanth Manjunath – skrzypce

21:30 JAZZ PO POLSKU Ensemble
Kuba Wójcik – gitara, Sumanth Manjunath (Indie) – skrzypce, Andrzej Święs – kontrabas, Pranshu Chatur Lal (Indie) – tabla, Krzysztof Szmańda – perkusja