Michel Meis 4tet – wybuchowa mieszanka gatunków

23 maja 2023 miała miejsce premiera najnowszego albumu kwartetu Michel Meis 4tet zatytułowanego „Lollipop Moment”. Luksemburski perkusista Michel Meis, wraz ze swoimi stałymi współpracownikami, postanowił zmienić nieco brzmienie zespołu poprzez wprowadzenie elementów elektroniki. Efekt? Wybuchowa, ostra i prowokacyjna muzyka, pełna rozbudowanych improwizacji, która trudno wpasowuje się w sztywne ramy gatunkowe.

Tytuł płyty, „Lollipop Moment”, został zainspirowany przez autora, mówcę i autorytet w dziedzinie biznesowego przywództwa – Drew Dudley’a. Pojęcie „lollipop moment” odnosi się do sytuacji, w której ktoś mówi lub robi coś, co znacząco poprawia czyjeś życie. Michel Meis stara się działać w ten właśnie sposób poprzez swoją muzykę, pragnąc przynieść radość i pozytywne doznania słuchaczom.

Na albumie „Lollipop Moment” Michel Meis zaprosił swoich stałych współpracowników, jednak postanowił również eksperymentować i wprowadził do kompozycji elementy elektroniki. Dodanie syntezatorów oraz wykorzystanie elektronicznych efektów zmieniło brzmienie kwartetu, nadając mu nową, intrygującą dynamikę. Kwartet Michel Meis 4tet nie boi się łamać granic gatunkowych i tworzyć muzyki, która unika łatwych klasyfikacji. Na płycie „Lollipop Moment”. możemy zauważyć nawiązania do różnych stylów muzycznych – od elektronicznej muzyki tanecznej, przez swing, po kanciasty dysonans i delikatne ballady w stylu ECM.

Michel Meis jest znaną postacią na luksemburskiej scenie muzycznej i regularnie występuje w projektach o różnych stylistykach. Jego wszechstronność muzyczna jest zauważalna, gdy wspomnimy o jego udziale w tak różnorodnych zespołach jak kwartet Gillesa Grethena (jazz), duet Blankx (free jazz/elektronika) czy zespół Everwaiting Serenade (melodyjny hardcore).

Skład zespołu na płycie „Lollipop Moment”. obejmuje również Alisę Klein, która gra na puzonie i odpowiada za efekty elektroniczne. Cédric Hanriot z kolei jest odpowiedzialny za fortepian, Rhodes i syntezatory, natomiast Stephan Goldbach gra na kontrabasie i syntezatorach.

„Lollipop Moment” to kolejne osiągnięcie kwartetu Michel Meis 4tet, które udowadnia, że muzyka nie zna granic. Album ten to ekscytująca podróż przez różne style muzyczne, którą warto przeżyć i odkryć.