Krakowski zespół Hipgnosis poruszający się muzycznie na styku stylistyk artrock/ambient/alternatywa doczekał się wydania swoich studyjnych płyta na winylach! Już w październiku nakładem wytwórni Audiocave (odpowiedzialnej za wydanie m.in płyty Alternative 4, zespołu Duncana Pattersona, byłego muzyka Anathemy), ukażą się trzy płyty winylowe w limitowanym, kolekcjonerskim nakładzie. Reedycja będzie dostępna w formie pięknego boksu z trzema 180-gramowymi winylami i albumem z dziełami Tomasza Sętowskiego, którego obrazy zostały wykorzystane przy tworzeniu okładki „Relusion”. Pierwsza płyta będzie reedycją debiutanckiej „Sky Is The Limit” z 2006 roku, ale najdłuższy utwór, „Ummadellic”, pojawi się tam w odmiennej instrumentalnej wersji, z gościnnym udziałem skrzypaczki. Na dwa pozostałe winyle trafi ostatni studyjny album Hipgnosis, zatytułowany „Relusion”.
Audio Cave nie jest firmą stawiającą na zysk, a zdecydowanie na jakość i pewną elitarność pod względem edytorskim, jak i repertuarowym swoich produktów – tłumaczy SeQ, perkusista i lider Hipgnosis. Mnie wydania winylowe naszej muzyki marzyły się od zawsze, więc inaczej skończyć się nie mogło. Bardzo się cieszę! Udzieliliśmy Audio Cave pozwolenia na wydanie 300 sztuk winylowych boksów z dwóch powodów. Po pierwsze, to jak najbardziej odpowiednia ku temu firma, a po drugie (proza życia), tego już o własnych finansowych siłach udźwignąć nie byliśmy w stanie.
Przypomnijmy, że płyta „Relusion” ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem należacej do zespołu wytwórni Hipgnosis-Art (dystrybucja Rock Serwis) i spotkała się z uznaniem ze strony fanów i dziennikarzy, między innymi zajmując pierwsze miejsce wśród polskich płyt w podsumowaniu roku 2011 audycji „Noc Muzycznych Pejzaży” Piotra Kosińskiego (a piątek w klasyfikacji 'ogólnoświatowej’) w radiowej Trójce, a także trafiając na pierwsze miejsce bestsellerów firmy Rock Serwis. Podobnie było z debiutanckim albumem „Sky Is The Limit”
Niedawno z zespołu musiał zrezygnować Ijon, jeden z klawiszowców, który ze względu na zobowiązania zawodowe (jest fizykiem jądrowym) i częste wyjazdy nie mógł pogodzić pracy z graniem w Hipgnosis. Pozyskaliśmy za to gitarzystę Little Ravena, który jest dla mnie osobiście spełnieniem marzeń, jeśli chodzi o sposób gry – jako zatwardziałemu fanowi muzyki Pink Floyd, fraza i brzmienie w stylu Gilmoura sprawiają wielka frajdę i świetnie wróżą na przyszłość. Człowiek pojawił się zresztą już gościnnie właśnie podczas sesji „Relusion” i tak zagrał w dwóch ostatnich utworach, że spadłem w studio z krzesła. Proszę mi wierzyć, to nie czcza gadanina. Jesteśmy więc razem, pracujemy teraz nad pierwszym nowym utworem, który być może będzie otwierał kolejną płytę. Oczywiście już ma 10 minut. -dodaje SeQ. Zespół rozpoczął również współpracę managersko-koncertową z agencją Fantom Media.
Fragmenty biografii zespołu:
Zespół powstał w Krakowie w 2004 roku. Nazwa jest grą słów, pobrzmiewa w niej wiele znaczeń i odniesień. Muzycy współpracowali wcześniej z wieloma zespołami krakowskimi, ale Hipgnosis jest dla nich „punktem zero” i ponownymi narodzinami, dlatego ich muzyczna przeszłość nie jest dla tego projektu zbyt istotna. Konsekwentnie nie zamieszczają nigdzie swoich zdjęć ani nie podają nazwisk, słuchaczy chcą do siebie przekonywać tylko dżwiękami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami – jak twierdzą, nie chcą ani siebie, ani publiczności rozpraszać… „Sky is the limit”, debiut fonograficzny Hipgnosis, powstało między marcem a wrześniem 2005 pod okiem Łukasza Goryckiego. Grupa nagrywała ją w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio. W tym samym czasie Łukasz Gorycki brał udział w realizacji płyty legendarnego gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura. Zespół ten to jedna z najważniejszych inspiracji lidera Hipgnosis – SeQ’a. 1 pażdziernika 2007 roku ukazał się album koncertowy „Still Ummadelling”. Tradycyjnie wydawcą była własna firma, a nowym dystrybutorem – Wydawnictwo Rock Serwis. 18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu Night For The Prog III, Loreley (Niemcy), obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych. 14 listopada 2011 roku ukazała się nowa płyta pod tytułem „Relusion”, spójna wypowiedż na temat (wszelkich) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowana książką Richarda Dawkinsa „Bóg Urojony”. Album zawiera 72 minuty muzyki, na które składa się tylko 6 utworów. Już zbiera pochlebne recenzje, a wiele z nich podkreśla niepowtarzalność brzmienia zespołu. Faktycznie, mimo wielu wpływów, trudno znależć jakikolwiek jeden wzorzec … W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego (Program III Polskiego Radia) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe z wszystkich polskich wydawnictw. Organizujące coroczny Festiwal Muzyki Progresywnej w Gniewkowie – Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „Progress” wybrało „Relusion” Progresywnym Albumem Roku 2011…
Więcej informacji:
– www.audiocave.pl – www.facebook.com/Hipgnosis.band – www.hipgnosis.pl