Wraz z „Silk and Sand”, ikona światowej gitary jazzowej Nguyên Lê powraca do formatu tria, które niegdyś zapoczątkowało jego międzynarodową karierę. Jego nowe trio tworzy Chris Jennings, jeden z najbardziej rozchwytywanych na arenie międzynarodowej basistów i perkusistów Rhani Krija, którego subtelne, barwne rytmy wzbogaciły już muzykę takich gwiazd jak: Sting, Keziah Jones czy Dominic Miller.
Nguyên Lê został artystą ACT trzydzieści lat temu i tym samym stał się charakterystycznym głosem swojego instrumentu jako jeden z najważniejszych przedstawicieli jazzu jako muzyki świata bez granic. 64-latek jest jednym z nielicznych, których technika, styl i kompozycja są niepowtarzalne i rozpoznawalne od pierwszej nuty – mistrzostwo w pełnym tego słowa znaczeniu. Z „Silk and Sand” Lê powraca teraz do formatu tria, z którym kiedyś rozpoczynał karierę jako lider w „Million Waves”.
Lê to samouk. Zaczynał od perkusji, dopiero później przeszedł na gitarę. Jego studia akademickie dotyczyły sztuk pięknych i filozofii, a dopiero potem rozpoczął karierę muzyczną. Jego artyzm określa się zatem jako nienależący do żadnej konkretnej szkoły, rozwijał się według własnych zasad . Horyzonty kulturowe artysty, daleko wykraczają poza muzykę. Inną ważną zasadą Lê jest to, że zawsze postrzegał siebie jako budowniczego mostów między gatunkami, stylami i kontynentami. Jestem uosobieniem fuzji kultur – mówi.
Lê jest muzykiem światowym w najbardziej autentycznym tego słowa znaczeniu, w którym europejska – a zwłaszcza francuska – kultura muzyczna zawsze znajdowała miejsce spotkania z jego południowo-wschodnioazjatyckimi korzeniami, które łączy nie tylko z amerykańskimi tradycjami jazzu i rocka, ale także z muzyką z innych kontynentów. Od swojego pierwszego, mocno afro-karaibskiego zespołu Ultramarine, jego podróż prowadziła przez albumy takie jak „Zanzibar”, „Tales from Vietnam”, następnie udział w przełomowym projekcie neo-flamenco „Jazzpaña”, współpracę z tradycyjnym wietnamski piosenkarz Huong Thanh, trio E_L_B z Peterem Erskine, aż po jego wielokrotnie nagradzany projekt Jimi Hendrix.
W następstwie wielu globalnych przedsięwzięć w ostatnich latach z międzynarodowymi gwiazdami, „Silk and Sand” oznacza powrót do korzeni. Jak sugeruje tytuł, znajdziemy tu bardziej wyrafinowany i cichszy rodzaj muzykowania. Lê zwraca również uwagę na związki z jego wcześniejszą twórczością: Na moim albumie „Three Trios” z 1996 roku dwa utwory nazwałem „Silk” i „Sand”: jedwab jest cenny, a jednocześnie mocny i splata wzajemne oddziaływanie muzyków; piasek pustyni nawiedza muzyka w snach o innych miejscach. Dwadzieścia sześć lat później te utwory wciąż są jak kamyki na ścieżce.
Wydanie: Act Music, 24 luty 2023
Fot. Phuc Hai