25 czerwca Kraków wypełni się kwiatami i muzyką. Główne sceny Wianków – Święta Muzyki rozlokowane będą w trzech różnych częściach miasta: na Rynku Głównym, przy ul. Powiśle i na kopcu Kraka. W programie dodatkowo szereg koncertów w ramach Ulicznego Grania oraz aktywności zaplanowane w dzielnicy Wesoła.
Tegoroczna odsłona Wianków kładzie nacisk na muzykę folkową, tradycje dźwiękowe i odkrywanie ich na nowo, wpisując się w szerszy trend poszukiwań tożsamościowych w Polsce i na świecie. Będzie również okazją do skonfrontowania muzyki tradycyjnej ze współczesną alternatywą, elektroniką, a także popem. Dzięki bogatemu programowi scen na Rynku Głównym i Powiślu, magicznemu wydarzeniu na kopcu Kraka, gdzie o wschodzie słońca usłyszymy uratowane przed zapomnieniem pieśni z regionu Polesia, oraz szeregowi koncertów w ramach Ulicznego Grania będziemy mogli odbyć prawdziwą muzyczną podróż po Krakowie. Zagrają m.in. Margaret, Kapela ze Wsi Warszawa i Ifi Ude. Skład artystyczny i panelowy zasilą ukraińscy wykonawcy. Wśród nich znajdą się wokalistka Alina Pash, a także didżejki i didżeje: Shjva, Azazazarova i Nuarrrrr.
Ale Wianki to nie tylko koncerty! Przed nami warsztaty, panele, spotkania, silent disco, wydarzenia na Wesołej i obowiązkowy konkurs na najpiękniejszy wianek. Segment panelowy, tak jak wszystkie pozostałe wydarzenia, będzie bezpłatny. W Pałacu Potockich spotkamy się z przedstawicielami branży muzycznej i lifestylowej, by porozmawiać o perspektywach koncertowych w Europie Wschodniej, kobiecości czy historiach opowiadanych przez muzykę ludową. Nie zabraknie też warsztatów dla najmłodszych oraz strefy relaksu.
W tym roku szczególnie zadbamy o to, by w Krakowie każdy czuł się mile widziany i bezpieczny. Przygotowujemy udogodnienia dla uczestników z niepełnosprawnościami. Podczas koncertu na Rynku Głównym w strefie dostępności znajdzie się pętla indukcyjna przeznaczona dla osób głuchych i słabosłyszących. Na miejscu będzie można spotkać tłumaczy Polskiego Języka Migowego. W strefie relaksu pod Wawelem także pojawią się tłumacze PJM, którzy będą towarzyszyć uczestnikom konkursu na najpiękniejszy wianek czy warsztatów dla dzieci, a członkinie Klubu Głuchego Seniora poprowadzą zajęcia z zakresu rękodzieła.
Wszystkie wydarzenia w ramach Wianków są bezpłatne, obowiązywać będą wejściówki. Ich dystrybucja rozpocznie się 8 czerwca za pośrednictwem aplikacji KBF:PLUS. W dniu 10 czerwca wejściówki pojawią się także na stronie KBF:BILETY.