Düsseldorf i Stara Rzeka to pierwsze odsłony IV Kalisz Ambient Festiwal!

Kalisz Ambient Festiwal to pierwsza tego typu impreza w Kaliszu mająca na celu promocję szeroko pojętej sceny elektro-ambient w południowej Wielkopolsce. Tym samym jest to doskonała okazja dla projektów muzycznych z rodzimego Kalisza i okolic, które mogą zaprezentować się u boku znanych twórców sceny ambient i elektro z kraju i zagranicy. Oto pierwsze wieści dotyczące najnowszej odsłony!

Na tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: legenda muzyki elektro-industrial z lat 80 grupa Dusseldorf, nominowany do paszportów polityki w 2013 roku Kuba Ziołek z projektem Stara Rzeka, jeden z najbardziej znanych i cenionych projektów dark ambientowych na polskiej scenie duet Bisclaveret, dwa projekty ze Stanów Zjednoczonych: 23 Threads i Different State. Tym samym będzie to pierwszy od 10 lat koncert Different State w Polsce oraz pierwszy po 20 latach milczenia koncert 23 Threads. Skład uzupełni kaliski duet elektro-ambientowy SZUMiKURZ. Jednak to jeszcze nie koniec. Po koncercie odbędzie się after party, które poprowadzi Dawid Chrapla. Muzyk, znany z takich projektów jak Synapsis, Accomplice Affair, Antybiotix. Zapowiada się impreza do białego rana! 

Bisclaveret

Rodzimy reprezentant sceny ambientowej powstał 2000 roku w Gdańsku. Od początku duet Radosław Murawski i Maciej Mehring podąża własną drogą muzyczną.Swoje poszukiwania w materii dźwięku i słowa muzycy przełożyli na kilka wydawnictw krajowych i zagranicznych. Uczestniczyli również w wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Zespół powraca z nowym krążkiem „Theu Anagnosis”. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, mamy do czynienia z koncept-albumem. W ośmiu kompozycjach muzycy zawarli swoisty traktat mistyczno-filozoficzny, którego pierwszą odsłonę mieliśmy okazję poznać za sprawą utworu „An Introduction to Reading God” z 7” splitu z F.T.B.P.D. Za pomocą muzyki i słowa duet kreuje, pozornie odrealniony, oderwany od „tu i teraz”, własny świat dźwięków; proponuje przy tym swoistą wizję Absolutu, widzianego oczami mistyków, szaleńców i myślicieli. Zaprasza do psychodelicznej wędrówki w głąb jaźni, metafizyczną przygodę w krainie muzyki malowanej różnymi barwami, kształtami i historiami. Sny wariata? Nawoływanie uczonego? Doświadczenie pustelnika? To wszystko zlewa się w tyglu wielu kultur niczym wielka magma, lecz tutaj wyłania się z niej krystaliczny, acz niejednorodny obraz…Jaki? Sprawdźcie sami. Album opublikowany w kolaboracji Steinklang Industries i Zoharum. Dostępny będzie w trzech wersjach limitowanych: CD (wersja biała) – 111. Zespół wciąż promuje dobrze przyjęty album „Theu Anagnosis” oraz obchodzić będzie 15-lecie istnienia.

Więcej info: www.facebook.com/bisclaveret

Düsseldorf  Legenda muzyki elektro–industrial z lat 80.

Zespół powstał w 1989 roku w Katowicach. Pierwsze próby odbywały się tradycyjnie w piwnicy jednego z bloków mieszkalnych, gdzie dwójka założycieli (wokalista Adam Białoń i klawiszowiec Adam Radecki obaj ex-Nowy Horyzont) urządziła skromne studio i zajęła się dźwiękowymi eksperymentami w stylu wczesnego Kraftwerk, Cabaret Voltaire czy Front 242. Jedynymi instrumentami były wtedy: syntezator Mooga, automat perkusyjny, taśma magnetofonowa, mikrofony i przetworniki elektroakustyczne w stylu phaser czy flanger. Początkowo chodziło o „zrobienie” nietuzinkowego materiału do nadchodzącego FMR Jarocin ’89 (tam nastąpił debiut sceniczny), potem jednak pojawiły się pomysły realizacji happeningów o charakterze typowo industrialnym, realizowanych w obiektach przemysłowych, gdzie oprócz głosu i wygłaszanych manifestów dominować miała muzyka maszyn „wygrywana” na żywo i w 100 % pochodzenia akustycznego (tj. przekładnie, koła i inne mechanizmy wydające dźwięki). Niestety, odbyła się tylko jedna taka impreza – „Uleczmy maszyny”, zagrana w hali maszyn starej drukarni w październiku 1989 roku. Po występie na FMR Jarocin ’89 duet sporo występował w całej Polsce, używając dość oryginalnego jak na owe czasy instrumentarium: głos, moog, taśma i wspierając się od czasu do czasu samplerowym akompaniamentem Dariusza Krzywańskiego ze szczecińskiego Kafla. Oprócz koncertów grupa publikowała ulotki, eksperymentowała z fotografią i nagrywała sporo muzyki studyjnej, stopniowo odchodząc od pierwotnych założeń prymitywnego, spontanicznego industrialnego rytmu i brzmienia. 

Wraz z pojawieniem się Midi muzyka grupy stawała się mniej autentyczna, bardziej konceptualna, a teksty traciły na autentyczności. Ta sytuacja doprowadziła do rozłamu w grupie na przełomie 1991/92 roku, miejsce Adama Białonia zajął Marcin Jasiński. Jego wokal o zdecydowanie rockowym charakterze, a także zaangażowane teksty zmieniły oblicze Dusseldorfu na bardziej dojrzałe i konsekwentne, podążające jednak w stronę nieuniknionej komercji.

Utwory komponowane w kultowym zestawie Atari/Steinberg były bardziej uporządkowane, poprawne brzmieniowo i aranżacyjnie, a do tego nagrane na całkiem przyzwoitym sprzęcie. Niestety, utraciła na tym strona „koncertowa” grupy – zrezygnowano z analogowego grania na żywo na rzecz gotowych podkładów pod wokal Marcina. Tak zaczęła się powolna agonia Dusseldorfu jako kapeli o ambicjach koncertowych. Ostatecznie w połowie 1993 roku zespół zakończył działalność. Dwaj założyciele kontynuowali potem swoje kariery w zespołach: Nowy Horyzont (Białoń) i VSI (Radecki). 01.05.2014 wznowienie działalności zespołu. W planie koncerty i wydawnictwo płytowe, muzyka krzyku i udział w nowych projektach takich, jak muzyka bunkrów i ścieżka dźwiękowa dla górnośląskich zabytków…

Więcej info: www.facebook.com/pages/D%C3%9CSSELDORF/267666756583471?sk=timeline

Stara Rzeka

Stara Rzeka – pod tym szyldem występuje solo Kuba Ziółek (muzyk znany, m.in. z Intercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T’ien Lai, Kapital). Zainteresowany fuzją natury i techniki tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz własnego głosu. Formuła koncertów jest dość otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Ziółek jest zafascynowany zarówno formami i strukturami (abstrakcyjnymi i konkretnymi), jak i czystą energią płynącą z właściwości samego dźwięku.

Jako Stara Rzeka wydał do tej pory jeden album „Cień chmury nad ukrytym polem”, który ukazał się na CD nakładem Instant Classic i na kasecie nakładem Few Quiet People (obecnie Latarnia Records). Album został dobrze przyjęty zarówno w kraju, jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich, jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, TMobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi. Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności Ziółka w 2013 r była nominacja do nagrody Paszporty Polityki w kategorii muzyka popularna. Koncertował z różnymi składami na festiwalach, m.in. w Londynie, Liverpoolu, Barcelonie czy Nowym Jorku.

Ziółek mieszka, nagrywa i tworzy w Bydgoszczy oraz w Tleniu w Borach Tucholskich. Jest twórcą grupy towarzysko-artystycznej Milieu L’Acéphale.

Więcej info: www.facebook.com/events/602406286553103/?fref=ts

Different State

Historia Different State sięga roku 1992, kiedy to ekipa z Ciechanowa. powołała do życia formację, aby grać muzykę na przecięciu industrialu i metalu. Początkowo tworzyli kwartet w składzie: Industry AW, M. Marchoff, Adam i Greg, z którym zagrali szereg koncertów w różnych częściach Polski. Zadebiutowali kasetą demo „Grain” i dzięki niej szybko zyskali rozgłos i uznanie w środowisku, aby później opublikować jeszcze kilka albumów w kraju (m.in. „Yield”, „Knar”, Cardinal Mosaic”). 

Po kilku latach działalności zespołu w Polsce, Marek Marchoff przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie do dzisiaj kontynuuje Different State w różnych składach. Swoje płyty publikował głównie dla Requiem Records, OVO, Tone Industria. Od 2008 roku współpracuje z Zoharum Records, czego efektem jest blisko 6 albumów, wydanych pod tym szyldem.

Muzyka projektu to przecięcie industrialu, illbientu, dubowej motoryki i psychodelicznej melodyki. Mechaniczne dźwięki mieszają się z ezoterycznym przekazem, pełnym symboliki, magicznych odniesień, oraz narracją zaczerpniętą z osobistych doświadczeń Marka Marchoffa.

Chociaż projekt jest aktywny koncertowo, występuje często w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, to będzie to jego pierwszy od ponad 10 lat koncert w Polsce!

Więcej info: www.facebook.com/DifferentState?fref=ts

23 Threads

23 Threads przerwał dwudziestoletnie milczenie, bo tyle dokładnie minęło czasu od nagrania ich debiutanckiego krążka „Magija”. 10 utworów składających się na nowy album „Conspicuous Unobstructed Path” nagrano w Nowym Jorku, w składzie, którego trzon stanowi: Marek Marchoff (Different State), Ingrid Swen, Rafał Janus oraz zaproszeni goście. Trio nazywa własną muzykę macabre folkiem i to określenie doskonale odzwierciedla charakter ich twórczości, podszytej elementami dark czy neofolku, a nawet krautrocka z drobnymi wtrąceniami industrialnych szumów i pulsacji. W odróżnieniu od macierzystej formacji Different State, Marchoff kładzie duży nacisk na akustyczne brzmienie instrumentów; zarzuca illbientową machinę na rzecz gitar, akustycznych źródeł dźwięku, fletów, djambe i głosu.

Więcej info: www.facebook.com/23THREADS?fref=ts