Aleksandra Kutrzepa Quartet – No One Knows Where

Kwartet skrzypaczki Aleksandry Kutrzepy (Bartłomiej Garczyński – gitara; Michał Studniarek – gitara basowa; Robert Kutrzepa – perkusja) wydaje trzeci album studyjny i tym samym kontytunuje swoją drogę poprzez otwartą formę jazzowej improwizacji. Artystka konsekwentnie eksploruje koncepcję muzyki, gdzie tradycyjny system dur-moll często ustępuje miejsca brzmieniu, a harmonia staje się swoistym efektem kolorystycznym. Obrana koncepcja muzyki jest na tyle intrygująca, że po dokładnym wsłuchaniu się w kompozycje skrzypaczki usłyszymy tam znacznie więcej niż tylko free jazowy rejwach wsparty wyrafinowaniem współczesnej muzyki klasycznej.

Źródeł inspiracji muzyki na „No One Knows Where” możemy doszukiwać się w prostych melodiach ludowych, pięknie i delikatności kobiecego głosu, odgłosach natury, a nawet ciszy. To na tych podwalinach powstaje homofoniczna, ale i polifonizująca faktura oraz dysonansowo zaostrzona melodyka podparta subtelną siecią arabeskowych figuracji akompaniamentu.

Gościnny udział Mikołaja Trzaski na saksofonie wzmacnia intensywność i dynamizm muzycznej narracji i nadaje jej awangardowego charakteru. Śpiew Anny Gadt natomiast wprowadza pierwiastek tajemniczości, pełen jest ekstatycznych epizodów, by ostatecznie przyjąć formę ornamentalnej polifonii (Atacama).

Prezentowana na płycie stylistyka jest niebywale trudna w egzekucji i to niekoniecznie z racji na umiejętności warsztatowe muzyków. Niebezpieczeństwem tego rodzaju ekspresyjności jest monotonia, która często wkrada się do dzieł nawet najbardziej doświadczonych twórców. Aleksandra Kutrzeba wybrnęła z tego obronną ręką prezentując urozmaicony repertuar bez potrzeby odwoływania się do eklektyzmu. To świadectwo na to, że artystka ta ma już swoją wizję muzyki i co najważniejsze nie boi się jej realizować.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Aleksandra Kutrzepa Quartet - No One Knows Where
1. Aurora Borealis 2. Atacama 3. Baba Yaga 4. Echo 5. No One Knows Where 6. Shaman SKŁAD: Aleksandra Kutrzeba - skrzypce, wokal; Bartłomiej Garczyński – gitara; Michał Studniarek - gitara basowa; Robert Kutrzepa – perkusja; gościnnie: Anna Gadt – wokal Mikołaj Trzaska - saksofon altowy, klarnet basowy WYDANIE: AKQ Records, 30 czerwiec 2021
KONCEPT8.8
WYKONANIE8
PRODUKCJA7.8
8.2OCENA
Ocena czytelników: (1 Głosuj)
9.0