30. Toruń Blues Meeting

30. Toruń Blues Meeting

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu po raz 30. stanie się centrum bluesowego świata. Tegoroczna edycja tego kultowego festiwalu odbędzie się między 22 a 23 listopada.

W piątkowy wieczór na scenie klubu zaprezentują się młodzi i już doświadczeni muzycy. Organizatorzy, po raz kolejny, zadbali, by muzycy zaprezentowali cały przekrój bluesowego świata. Atmosfera w klubie, którą tworzą przybyli fani bluesa z całego kraju, zapewniają możliwość takiej żonglerki stylistycznej. Tego wieczoru będziemy mogli usłyszeć Zespół Cotton Wing to formacja rhythm & bluesowa, od lat zdeklarowana muzycznie, ale wzbogacając repertuar konsekwentnie kształtująca swój wizerunek. To propozycja klasycznego rhythm & bluesa i mieszanki rocka,soulu, funky i gospel. Zaletą zespołu są ich własne kompozycje ale także szczerość przekazu, w którym liczy się dusza, autentyczność i dobra zabawa.

Założony w 2005 r. w Bydgoszczy zespół Doktor Blues, który łączy w swoich kompozycjach muzykę bluesową, jazz i folk.  Noah Wotherspoon, który pochodzi z Cincinnati w stanie Ohio. Swą przygodę z gitarą zaczął jako nastolatek. Od 2009 roku stoi na czele tria, które w 2015 roku zajęło drugie miejsce na konkursie International Blues Challenge. Sam Noah został został nagrodzony mianem Najlepszego Gitarzysty tego konkursu.  Królowa polskiego bluesa, Martyna Jakubowicz, wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku. Autorka słynnej Kołysanki dla Misiaków i szlagieru W domach z betonu nie ma wolnej miłości.

Juwana Jenkins pochodzi z Filadelfii ale od kilkunastu lat mieszka w Pradze. Juwana wraz z zespołem Old Dogs dostarcza ognistych wrażeń muzycznych. Przy ich muzyce nie da się usiedzieć na miejscu! Poruszający wokal wspierają partie instrumentalne ściśle ze sobą współpracujących perkusisty Hanza Sedlářa i basisty Zdenka Novaka oraz budujących nastrój gitarzysty Mirka Sovy i harmonijkarza Charlie Slavika.  W sobotę oprócz gospodarzy imprezy, czyli toruńskiej Tortilli na deskach „Od Nowy” zagrają: Outsider Blues to zespół założony w 2001 roku w Przeworsku na Podkarpaciu przez Jacka Szpytmę i Wacława Tworzydło, którzy zafascynowani bluesem, a zwłaszcza jego chicagowską stylistyką, zaadoptowali jego piękno do własnej twórczości czerpiąc z tej estetyki radość, szczerość, energię i taneczny puls. Do tej szlachetnej formuły dorzucili swoje nieszablonowe pomysły i tak już od 18 lat cieszą swoją muzyką liczne grona fanów.

Lovesick Duo to Paolo Roberto Pianezza (git. & voc.) oraz Francesca Alinovi (kontrabas i voc.) Pochodzą z Bolonii i koncertowali już niemal w całych Włoszech, ale też w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii. Muzyka, którą grają to niesamowicie energetyczna mieszanka klasycznego rock’n’rolla i bluesa, country i americany. Grają zarówno amerykańskie standardy, jak i własne kompozycje z autorskimi, włoskimi tekstami, które sami określają jako „ironiczne, bluesowe i gawędziarskie”.  Smooth Gentlemen – ich muzyka jest połączeniem soulu i bluesa z domieszką jazzu, boogie – i co ważne – zanurzona jest w tradycyjnym brzmieniu amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX-ego wieku. Czasami łagodne, czasami wybuchowe, ale zawsze energetycznie zagrane utwory, zabarwione ciekawymi chórkami zaśpiewanymi przez amerykańskich gości, tworzą materiał, który brzmi bardzo różnorodnie, amerykańsko. Jest to zabiegiem celowym i zgadza się z zamiłowaniem kompozytora do tego kraju i jego muzycznych korzeni.

A na zakończenie festiwalu Walter Trout ze swoim zespołem. Kariera Trouta rozpoczęła się w New Jersey w późnych latach 1960. Następnie postanowił przenieść się do Los Angeles gdzie został sidemanem artystów takich jak Percy Mayfield i Deacon Jones. Pracował również w zespołach Johna Lee Hookera oraz Joe Texa. W 1981 Trout został gitarzystą w blues rockowego zespołu Canned Heat. Doprowadziło to do zaproszenia go do gry w John Mayall’s Bluesbreakers gdzie dzielił scenę z gitarzystą Coco Montoyą. Trout opuścił Bluesbreakers w 1989 i założył zespół Walter Trout Band, który stał się popularny w Europie. Zapraszamy serdecznie na to wydarzenie, któremu Laboratorium Muzycznych Fuzji patronuje kolejny rok.