Klątwa rock and rolla. Gwiazdy, które odeszły za wcześnie (Tragedie e misteri del rock’n’roll) – Michele Primi, Wydawnictwo G+J, 2012

Bo talent nie zawsze wiąże się ze szczęściem…

O nabyciu książki „Klątwa rock and rolla. Gwiazdy, które odeszły za wcześnie” zdecydowałam prawie spontanicznie, gdy tylko zobaczyłam ją na półce w księgarni. Ponieważ często słucham rocka, metalu i znałam część umieszczonych na okładce nazwisk, czułam wręcz pewnego rodzaju potrzebę, aby się z nią zapoznać. Przyciągnęło mnie również piękne wydanie tej pozycji – twarda obwoluta i pachnące świeżym drukiem wnętrze z pokaźną ilością znakomitych, dużych zdjęć. Od pewnego czasu szukałam również kompendium przedstawiającego ogólny zarys historii tej muzyki, zawierającego odniesienia do ewolucji poszczególnych gatunków muzycznych, włącznie z elementami biograficznymi najsłynniejszych artystów i ich osiągnięć. Czy moja decyzja okazała się właściwa? A może lepiej byłoby zaopatrzyć się w inną publikację obejmującą tego typu tematykę?

„Klątwa rock and rolla. Gwiazdy, które odeszły za wcześnie” Michele’a Primi przedstawia uogólniony obraz historii muzyki rockowej; gatunków, z których się wywodzi i które dzięki niej powstały, ale nie tylko. Na grubych, przyjemnych dla dłoni i oka kartek znajdziemy zarówno muzyków typowo rockowych, jak i bluesowych, punkowych, jazzowych, popowych – aż po tych reprezentujących grunge, reggae i norweski black metal. Autor, prezentując biografie i ciekawostki dotyczące zmarłych przedwcześnie artystów nawiązał też do środowiska, w którym się obracali, muzyków stanowiących dla nich inspirację, reakcji mediów i fanów na wieść o ich śmierci, motywów kierującymi ich działaniami, problemów rodzinnych, miłosnych i ekscesów, które nieraz przyczyniły się do popełnienia przez nich samobójstwa bądź nieumyślnego spowodowania czyjejś śmierci. Jeśli chcesz się zapoznać ze światem, gdzie sława, talent i pieniądze nie zawsze wiążą się ze szczęściem, gdzie popularność i wielki artyzm często są związane z niezrozumieniem i psychiczną samotnością, gdzie każdy krok i czyn jednostki jest poddawany ocenie bezlitosnej publiki… Zapoznaj się z książką Michele’a Primi.

Dzieło nawiązuje zarówno do powszechnie znanych większości muzyków, jak i tych niedocenionych, ale mających znaczny wpływ na rozwój muzyki ostatnich lat. Autor przedstawił nam skrócone zarysy biografii i osiągnięć takich postaci, jak m. in: Dee Dee Ramone, Kurt Cobain, Johnny Thunders, Buddy Holly, Mama Cass, Sid Vicious, Keith Moon, Cliff Burton, Paul Gray, Dead, Jimi Hendrix, Bon Scott, Elvis Presley, Freddie Mercury, Michael Jackson. Wszystkich połączyła miłość do muzyki i krótszy niż przeciętny, obfitujący w sukcesy i tragedie żywot. Część z nich sama przyczyniła się do szybkiego zakończenia swojego życia, części nie dopisało zwykłe szczęście. Okoliczności śmierci niektórych artystów do dzisiaj nie zostały wyjaśnione, ale ich dorobek jeszcze przez wiele lat pozostanie w sercach fanów i krytyków.

Michele Primi napisał bardzo dobre, ale mało szczegółowe kompendium wiedzy dotyczące rozwoju muzyki ostatnich lat. Skupił się na chronologicznym przedstawieniu historii zmarłych przedwcześnie artystów. W ich kontekście wspomniał jednak również o innych muzykach i zespołach, z którymi ich życie bądź artyzm miały ścisły związek. Publikacja jest bardzo różnorodna, znakomicie wydana. Obfituje w dużą ilość zdjęć, które wizualnie stanowią duży plus dzieła, ale są przyczyną lekkiego zubożenia jego treści i znacznego uogólnienia niektórych biografii. 

Uważam, że „Klątwa rock and rolla. Gwiazdy, które odeszły za wcześnie” jest dobrą, różnorodną i interesującą, choć zdecydowanie zbyt mało szczegółową książką muzyczną. Może stanowić znakomite źródło wiedzy dla osób, które szukają uogólnionego zarysu ewolucji muzyki ostatnich lat.

Polecam wszystkim fanom muzyki rockowej (ale nie tylko) interesującym się historią jej powstania, jej wpływie na grających ją artystów i ciekawostkami dotyczącymi ich życia. Nie polecałabym osobom oczekującym wybitnie szczegółowego źródła informacji na temat muzyki rockowej, gdyż przedstawione w książce historie – choć obejmują różnorodnych artystów – są bardzo uogólnione.