Już dziś swoją premierę ma pierwsza od lat solowa płyta jednego z czołowych twórców yassu. Album ,,Być” dostępny jest już na CD oraz w dystrybucji cyfrowej. Drugim utworem go promującym jest Optymistyczna niewiara.
Z tej okazji oddajemy głos samemu artyście:
Blisko 30 lat od wydania płyty „a” pora by powiedzieć „b” jak „być”.
Ze wszystkich albumów jakie stworzyłem, ten chyba najpełniej wyraża zachwyt i miłość do melodii takiej, jaką chcę, a wciąż nie mogę zagrać. Widzę, że od lat wracam do tej samej „biografii dźwięków”, powtarzam ją, gram jakby wciąż to samo (jak moi mistrzowie Coleman, Ayler, Dolphy…).
„Być” powstała z tęsknoty za melodią zwykłych dni, za pokojem serca w otoczeniu bliskich.
W każdej z tych krótkich form zawarty jest czas, emocje, uczucia i myśli, kompozycja oddająca przestrzeń, która powoli się porządkowała i odkrywała swój głęboki sens. Można jej słuchać niemal w ciszy i w hałasie, raz lub wielokrotnie i złapać w niej coś tylko dla siebie.
To wszystko stało się możliwe dzięki spotkaniu z Michałem Szturomskim, które wzbudziło we mnie nadzieję, że raz jeszcze ktoś zdoła odczytać te wszystkie pracujące we mnie kody i idee arytmii, że miłość i akceptacja błędu mogą zostać ujęte w kolejną formę i zawarliśmy ją w tej płycie. Michał sformułował zespól i stworzył mi warunki bym mógł grać i wypowiadać się w każdej chwili, miejscu i nastroju, bym mógł zestroić muzykę z moimi uczuciami i tym co działo się w moim życiu.
„Być” to znaczy tu i teraz akceptować swoją egzystencję z całym jej bogactwem i biedą, spełnieniem i brakiem, stwierdzać, że to niezwykłe czego możemy każdego dnia otrzymywać. „Być” to znaczy zatrzymać się i oddać ten czas sobie, a siebie innym i być razem! Słuchać ze sobą i słuchać siebie! W końcu: moje granie to oddech…
Współautorem i producentem muzycznym albumu jest Michał Szturomski. W nagraniach wzięli również udział cenieni muzycy: Igor Nikiforow – perkusja, Miłosz Wośko – fortepian, Franciszek Pospieszalski – kontrabas, Artur Chaber – instrumenty perkusyjne, Piotr Machałowski – gitara basowa. Za miks i mastering płyty odpowiedzialny jest Marcin Gajko.